مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

TMS چیست و چه تفاوتی با rTMS دارد؟

تحریک مغناطیسی مغز (TMS) یک روش درمانی است که به‌ واسطه تکانه‌های مغناطیسی، به تحریک منطقه حرکتی قشر مغز و سیستم عصبی محیطی می‌پردازد. پالس‌های مغناطیسی در مدت‌زمان کوتاهی به‌راحتی می‌توانند از لباس، استخوان جمجمه و بافت‌های نرم بدن، بدون هیچ‌گونه دردی عبور نمایند.

تحریک مغناطیسی مغز (تی ام اس) یک درمان تأییدشده توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) می‌باشد.

در این روش که از میدان‌های مغناطیسی برای تحریک سلول‌های عصبی در مغز کمک گرفته می‌شود تا اختلالات مغزی درمان شوند، اختلالاتی را که می‌توان با تحریک مغناطیسی درمان کردن عبارتند از:

  • افسردگی
  • میگرن
  • آسیب مغزی پس از سکته
  • پارکینسون
  • وسواس فکری و عملی

تحریک مغناطیسی مغز TMS چگونه عمل می‌کند؟

تحریک مغناطیسی مغز (TMS) با استفاده از میدان القای الکترومغناطیسی با شدت کم‌وزیاد، یک جریان الکتریکی ضعیف را القا می‌نماید. این جریان توسط میدان مغناطیسی متغیر ایجاد می‌شود.

این فرایند می‌تواند در بخش‌های خاص و یا کل  مغز، بدون ناراحتی، فعالیت‌هایی را القا نماید، یا به ما اجازه می‌دهد تا عملکرد و ارتباطات مغزی را ارزیابی نماییم.

از طریق یک سیم‌پیچ مغناطیسی، میدان‌های مغناطیسی بسیار متمرکزی را ایجاد می‌شوند که به‌سرعت در حال روشن و خاموش شدن است.

این میدان‌های مغناطیسی، ازلحاظ نوع و قدرت همانند میدان‌هایی هستند که توسط دستگاه تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) تولید می‌شود.

این میدان‌های مغناطیسی به‌طور مستقیم کل مغز را تحت تأثیر قرار نمی‌دهند. آن‌ها تنها حدود ۲ الی ۳ سانتی‌متر از مغز، ناحیه‌ای که زیر سیم‌پیچ قرار می‌گیرد را به‌طور مستقیم تحت تأثیر قرار می‌دهند.

هم‌زمان با القای این میدان مغناطیسی در مغز، جریان‌های الکتریکی بسیار کوچک ایجاد می‌شود.  این جریان‌های الکتریکی بر سلول‌های درون مغز اثر گذاشته و باعث انتشار انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند سروتونین، نوراپی نفرین و دوپامین می‌شوند.

این فرآیند باعث تمرین دادن نورون‌های مغز می‌شود و اختلالات مغز که ناشی عملکرد نادرست نورون‌ها هستند، بر طرف خواهد شد.

تفاوت TMS با rTMS چیست؟

rTMS به تحریک مکرر مغناطیسی فراجمجمه‌ای مغز گفته می‌شود. همان پالس ها بصورت مکرر ارسال می شوند.

تفاوت درمان TMS با rTMS به چه صورت است؟

درمان از طریق تحریک مکرر مغناطیسی فراجمجمه‌ای rTMS شامل پارامترهای مختلفی است که عبارتند از:

  • فرکانس

فرکانس تعداد هر پالس در ثانیه را مشخص می‌کند. هر چه فرکانس بالاتر برود فاصله بین پالس های الکترومغناطیس کمتر می‌شود.

  • شدت پالس

یک از مهم ترین نکات درمان با rTMS شدت پالس است که برای هر نفر باید به صورت مجزا تنظیم شود. شدت پالس نباید برای هر فرد زیاد باشد که دچار عوارض شود. همچنین کم کردن بیش از حد شدت پالس نیز، اثر درمانی نخواهد داشت.

  • محل قرار گیری

محل قرار گیری کویل دستگاه برای اجرا پروتکل بسیار مهم است. همچنین زاویه قرار گیری کویل نیز اهمیت زیادی دارد. محل و زاویه کویل با توجه به پروتکل درمان تعریف شده است.

  • فاصله قطار پالس‌ها

پالس‌ها با یک فرکانس مشخص تا انتهای درمان ارسال نمی‌شوند. بین تعداد مشخصی از پالس یک وقفه برای استراحت در نظر گرفته می‌شود. طول قطارها ( تعداد پالس) و فاصله آن‌ها بسته به نوع پروتکل درمانی و اختلال تعریف می‌شود.

  • تعداد کل پالس‌های در جلسه درمان

اینکه در هر جلسه درمان، چه تعداد پالس باید ارسال شود باید توسط مختصص نوروتراپی و روانپزشک تعریف شود.

آیا TMS  یا rTMS درمان موثر است؟

بله، این درمان بسیار موثر است و تاییده FDA آمریکا را دارد. اما باید توجه شود که تاثیر rTMS در مقابل TMS بسیار چشم گیر تر است.

آیا TMS یا rTMS عوارضی دارد؟

تا به حال عوارض جدی‌ای از این دو درمان گزارش نشده. صرفا کمی سردرد بعد جلسه درمان و کمی سوزش موضعی که با یک ماساژ ساده سر بر طرف خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر راجع به rTMS اینجا کلیک کنید.

در صورت تمایل به استفاده از خدمات rTMS در مرکز اعصاب و روان نوین می توانید با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل کنید:

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

برای استفاده از TMS یا rTMS ابتدا باید نوار مغزی (CQ) و یا نقشه مغزی (QEEG) تهیه کنید تا اختلالات مغزی تشخیص داده شوند و سپس بر اساس آن پروتکل درمانی تعریف شود.

مجموعه اعصاب و روان نوین مفتخر است با ارائه خدمات نوروتراپی و روانپزشکی که نقشی اثر گذار در درمان اختلالات مغزی دارد در خدمت شماست. توصیه می شود اگر سوالی دارید به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا