مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

سرترالین چیست؟

سرترالین یک داروی ضد افسردگی از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین (SSRI) است که با افزایش سطح سروتونین در مغز، عمل می‌کند. سروتونین یک نوروترانسمیتر است که در تنظیم خلق و خو، اضطراب، خواب و اشتها نقش دارد. برخی از اختلالات روانی با کاهش سطح سروتونین در مغز همراه هستند.

موارد مصرف سرترالین

سرترالین برای درمان اختلالات روانی مختلف پذیرفته شده‌است، از جمله:

اختلال افسردگی

یک حالت روانی است که با خلق غمگین، کاهش علاقه به فعالیت‌های لذت‌بخش، احساس بی‌ارزشی، خستگی، تغییرات در خواب و اشتها، تمایل به خودکشی و مشکلات در تفکر و تصمیم‌گیری همراه است.

بیشتر بدانیم: افسردگی چیست؟

اختلال وسواس (OCD)

یک حالت روانی است که با وجود افکار ناخواسته و تکرار شونده (وسواس) و رفتارهای قابل کنترل نبودن (جبر) که به منظور کاهش تنش ناشی از وسواس انجام می‌شود، مشخص می‌شود.

بیشتر بدانیم: وسواس فکری و عملی

اختلال هراس یا پانیک (Panic Disorder)

یک حالت روانی است که با حملات ناگهانی و شدید از ترس و وحشت (حملات هراس) که با علائم جسمانی مثل تپش قلب، تنگی نفس، لرزش، عرق سرد، سرگیجه و ترس از مرگ همراه هستند، شناخته می‌شود.

بیشتر بدانیم: پانیک چیست؟

اضطراب اجتماعی (Social Anxiety Disorder)

یک حالت روانی است که با ترس بیش از حد و نامعقول از موقعیت‌های اجتماعی که در آن فرد ممکن است قضاوت شود یا خجالت بکشد، مشخص می‌شود. فرد معمولاً از شرکت در فعالیت‌های گروهی، صحبت کردن در جمع، برقرار کردن رابطه با دیگران و حضور در جاهای عمومی خودداری می‌کند.

بیشتر بدانیم: اضطراب اجتماعی چیست؟

اختلال ناخوشی پیش از قاعدگی (Premenstrual syndrome Disorder)

یک حالت روانی است که با علائم شدید افسردگی، اضطراب، تحریک‌پذیری و تغییرات خلق و خو در هفته قبل از شروع قاعدگی مشخص می‌شود. این علائم معمولاً با شروع قاعدگی یا چند روز بعد از آن کاهش می‌یابند.

بیشتر بدانیم: PMS  چیست؟

اختلال استرس پس از سانحه (Post-Traumatic Stress Disorder)

یک حالت روانی است که پس از تجربه یا شاهد بودن یک رویداد ترسناک یا خشونت‌آمیز که در آن فرد یا دیگران به خطر جانی دچار شده‌اند، رخ می‌دهد. فرد ممکن است بازسازی رویداد در ذهن خود داشته باشد، از چیزهایی که به رویداد مربوط هستند فرار کند، احساس بی‌تفاوتی و بیگانگی داشته باشد و علائم تحریک‌پذیری و بیداری نشان دهد.

بیشتر بدانیم: استرس پس از حادثه یا PTSD چیست؟

نحوه مصرف سرترالین

سرترالین معمولاً به صورت قرص یا شربت خوراکی مصرف می‌شود. دوز و مدت درمان بستگی به نوع اختلال، شدت علائم و وضعیت فرد دارد. سرترالین ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثرات کامل خود را نشان دهد. بنابراین، لازم است فرد صبور باشد و دارو را به طور منظم و طبق تجویز پزشک مصرف کند.

قطع ناگهانی سرترالین ممکن است باعث علائم قطع دارو شود که شامل سرگیجه، تهوع، لرزش، اضطراب، بی‌خوابی و حساسیت نور و صدا هستند. بنابراین، لازم است فرد با پزشک خود مشورت کند قبل از قطع دارو.

عوارض جانبی سرترالین

سرترالین مانند سایر داروهای SSRI ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. برخی از عوارض جانبی شایع سرترالین عبارتند از:

 • سردرد
 • خستگی
 • خشکی دهان
 • تهوع
 • اسهال
 • تغییرات در اشتها و وزن
 • اختلالات جنسی
 • عصبانیت
 • بی‌قراری
 • بیدار شدن زود هنگام

برخی از عوارض جانبی نادر سرترالین عبارتند از:

 • حساسیت پوستی
 • خون‌افزای
 • کاهش سطح سدیم در خون
 • تشنج
 • سروتونین سندروم
  • این سندورم با علائم مثل تب، لغزش عضلانی، لغزش عصبانی، تحولات رفتاری، تپش قلب، فشار خون بالا و تشنج همراه است. این حالت ممکن است زمانی رخ دهد که سرترالین با داروهای دیگری که سطح سروتونین را افزایش می‌دهند، مثل داروهای ضد افسردگی دیگر، داروهای ضد درد، داروهای ضد میگرن و برخی از گیاهان دارویی مثل گل سنجد، ترکیب شود. این حالت نیاز به درمان فوری دارد.
 • افزایش خطر خودکشی
  • برخی از افراد ممکن است در ابتدای درمان با سرترالین یا هنگام تغییر دوز، افکار خودکشی یا تلاش برای خودکشی داشته باشند. این خطر بیشتر در افراد زیر ۲۵ سال است. بنابراین، لازم است فرد و خانواده‌اش به علائم هشدار دهنده مثل تغییرات در رفتار، افسردگی شدید، بی‌امیدی، تحریک‌پذیری، عصبانیت، بدخلقی، بی‌قراری، بی‌خوابی، خطرناک شدن و گفتگو درباره مرگ و خودکشی توجه کنند و در صورت وجود آن‌ها به پزشک خود اطلاع دهند.

نکات مهم درباره سرترالین

سرترالین یک داروی مؤثر و امن برای درمان بسیاری از اختلالات روانپزشکی است. با این حال، لازم است فرد قبل از شروع یا قطع درمان با سرترالین، با پزشک خود مشورت کند و علائم و عوارض جانبی خود را گزارش کند. همچنین لازم است فرد به رعایت نکات زیر توجه کند:

 • سرترالین را همزمان با غذا یا بعد از آن بخورید تا جذب بهتر شود و علائم گوارشی کاهش یابد.
 • سرترالین را همه روزه در یک زمان معین بخورید تا فراموش نکنید.
 • سرترالین را با آب فراوان بخورید تا خشکی دهان را کاهش دهید.
 • سرترالین را با الکل یا مواد مخدرو نخورید زیرا ممکن است باعث کاهش اثر دارو شود یا علائم جانبی را تشدید کند.
 • سرترالین را با داروهای دیگری که پزشک تجویز نکرده است نخورید زیرا ممکن است باعث تعارضات دارویی شود.
 • سطح قندی خود را به صورت منظم بسنجید اگر دیابت دارید زیرا سرترالین ممکن است باعث تغییرات در قندی خون شود.
 • از قرص‌های ضد بارداری که هورمون دارند استفاده نکنید زیرا سرترالین ممکن است باعث کاهش اثر آن‌ها شود. به جای آن از روش‌های ضد بارداری غیر هورمونی مثل کاندوم استفاده کنید.
 • از خوردن گریپ فروت یا آب گریپ فروت خودداری کنید زیرا ممکن است باعث افزایش سطح سرترالین در خون شود و علائم جانبی را تشدید کند.

سوالات متداول درباره سرترالین

سرترالین چگونه عمل می‌کند؟

سرترالین با جلوگیری از بازجذب سروتونین توسط سلول‌های عصبی، باعث افزایش سطح این نوروترانسمیتر در فضای بین سلول‌های عصبی (سیناپس) می‌شود. این کار باعث بهبود ارتباط بین سلول‌های عصبی و تعادل در عملکرد مغز می‌شود که منجر به کاهش علائم اختلالات روانپزشکی می‌شود.

چقدر زمان لازم است تا سرترالین اثر کند؟

سرترالین ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثرات کامل خود را نشان دهد. با این حال، برخی از افراد ممکن است پس از چند روز یا هفته، بهبودی در خلق و خو، اضطراب، خواب و اشتهای خود حس کنند. لازم است فرد صبور باشد و دارو را به طور منظم و طبق تجویز پزشک مصرف کند.

چه مقدار سرترالین باید بخورم؟

دوز و مدت درمان با سرترالین بستگی به نوع اختلال، شدت علائم و وضعیت فرد دارد. پزشک شما دوز مناسب برای شما را تعیین خواهد کرد. لازم است دقیقاً طبق تجویز پزشک دارو را بخورید و بدون هماهنگی با پزشک دارو را قطع یا تغییر دوز نکنید.

وقت مناسب مصرف سرترالین، چه زمان است؟

شما می‌توانید سرترالین را در هر زمان از روز بخورید، اما بهتر است همه روزه در یک زمان معین بخورید تا فراموش نکنید. بعضی افراد ممکن است حس کنند که سرترالین باعث خستگی یا خواب آلودگی می‌شود، در این صورت بهتر است آن را قبل از خواب بخورند.

بعضی افراد ممکن است حس کنند که سرترالین باعث بیدار شدن زود هنگام یا بیدار نشدن می‌شود، در این صورت بهتر است آن را صبح بخورند. شما می‌توانید سرترالین را همزمان با غذا یا بعد از آن بخورید تا جذب بهتر شود و علائم گوارشی کاهش یابد.

آیا سرترالین باعث افزایش وزن می‌شود؟

سرترالین ممکن است باعث تغییرات در اشتها و وزن شود. برخی از افراد ممکن است حس کنند که سرترالین باعث کاهش اشتها و وزن می‌شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است حس کنند که سرترالین باعث افزایش اشتها و وزن می‌شود. این تغییرات معمولاً کم و موقت هستند و با ادامه درمان تعادل می‌یابند.

با این حال، اگر شما نگران تغییرات قابل توجه در وزن خود هستید، لازم است با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما ممکن است دوز دارو را تغییر دهد یا داروی دیگری را پیشنهاد کند. همچنین لازم است شما به رعایت یک رژیم غذایی سالم و متعادل و فعالیت بدنی منظم توجه کنید تا وزن خود را کنترل کنید.

جمع بندی

سرترالین یک داروی ضد افسردگی از گروه SSRI است که با افزایش سطح سروتونین در مغز، عمل می‌کند. سرترالین برای درمان اختلالات روانپزشکی مختلف مثل افسردگی، OCD، هراس، فوبیای اجتماعی، ناخوشی پیشاقاعدگی و استرس پس از سانحه پذیرفته شده ‌است. سرترالین معمولاً به صورت خوراکی مصرف می‌شود و دوز و مدت درمان بستگی به وضعیت فرد دارد. سرترالین ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثرات کامل خود را نشان دهد.

سرترالین مانند سایر داروهای SSRI ممکن است عوارض جانبی داشته باشد که شامل علائم گوارشی، خستگی، خشکی دهان، اختلالات جنسی، سروتونین سیندروم و افزایش خطر خودکشی هستند. قبل از شروع یا قطع درمان با سرترالین، لازم است با پزشک مشورت کنید و علائم و عوارض جانبی خود را گزارش کنید. همچنین لازم است به رعایت نکات مهم در مورد مصرف سرترالین توجه کنید تا اثربخشی دارو را به حداکثر برسانید و علائم جانبی را به حداقل برسانید.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید و همچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
پیمایش به بالا