مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

۵ دلیل نیاز به سکس تراپی

سکس‌ تراپی نوعی روان درمانی است که مسائل مربوط به سلامت روان و یا نگرانی‌های عاطفی در مورد عملکرد و تمایلات جنسی را مورد بررسی قرار می دهد. این مسائل به طور معمول با کمک یک متخصص و سکس تراپیست بررسی می‌شوند. سکس تراپی نوعی درمان گفتگو محور است که برای کمک به افراد و زوجین در رسیدگی به عوامل پزشکی، روانشناختی، شخصی یا بین‌فردی موثر بر رضایت جنسی طراحی شده است. هدف از سکس تراپی کمک به افراد برای عبور از چالش‌های جسمی و عاطفی برای داشتن یک رابطه رضایت‌بخش و زندگی جنسی لذت‌بخش است.

بیشتر بدانیم: روان درمانی چیست؟

مفهوم سکس تراپی چیست؟

این نوع روش درمانی، به منظور کمک به افرادی است که از نظر روابط جنسی خود دچار مشکل و نگرانی هستند. به گفته «درک پولونسکی»، یک روان‌پزشک از دانشکده پزشکی هاروارد، بین ۳۵ تا ۵۰ درصد افراد یک مشکل جنسی را در طولانی مدت در زندگی خود تجربه می‌کنند. بنابراین اگرچه ممکن است مطرح کردن نگرانی‌های جنسی همیشه آسان نباشد؛ اما این مسائل بسیار رایج هستند. افراد می‌توانند این نوع درمان را به تنهایی انجام دهند، صرف نظر از اینکه مجرد هستند یا در رابطه‌ای قرار دارند و ازدواج کرده‌اند.

چه مشکلاتی را می‌توان با سکس‌تراپی درمان کرد؟

 • انزال زودرس
 • تاخیر در انزال
 • اختلال نعوظ
 • عدم علاقه جنسی
 • تحریک دردناک (واژینیسموس و Dyspareunia)
 • انحرافات جنسی
 • میل بالا جنسی (Hypersexuality)
 • عدم اعتماد به نفس جنسی
 • دوره نقاهت بعد از تجاوز جنسی
 • کاهش میل جنسی در پیری و بیماری

بیشتر بدانیم: سندروم دون ژوان چیست؟

سکس تراپیست کیست؟

سکستراپیست می بایست در امر بهداشت روانی تخصص کافی را داشته باشد و دوره‌های روان درمانی را کامل طی کرده باشد. از آنجایی که بسیاری از مشکلات جنسی ریشه در روابط اجتماعی و مشکلات شخصیتی افراد دارد تنها یک روانشناس و یا روان درمانگر قادر به شناسایی و ارزیابی مشکلات فردی، اجتماعی و شخصیتی بیمار است و توانایی کمک کردن به او را دارد.

از طرفی سکستراپیست می‌بایست به فیزیولوژی بدن و آناتومی ارگان‌های جنسی و عملکرد آن‌ها احاطه کامل داشته باشد و بتواند اختلالات روانی و بدنی را از هم تمیز داده و در رفع آن‌ها به بیمار توصیه‌های لازم را به عمل آورد.

لازم به ذکر است که آشنایی به زمینه‌های فرهنگی و اختلاقی و مذهبی هر جامعه از ضروریات بسیار پر اهمیت کار یک سکستراپیست است، چرا که نقد و بررسی اختلالات جنسی بدون در نظر گرفتن زمینه‌های فرهگنی و عقیدیتی آن جامعه کاری عبث و غیرکارآمد است.

اختلالات جنسی

اختلال جنسی به اختلال در توانایی پاسخ دهی جنسی یا اختلال در تجربه کردن لذت جنسی اطلاق می‌شود که ممکن در هر مرحله از چرخه‌های جنسی فرد ( تمایل جنسی، تهییج یا برانگیختگی جنسی و ارضای جنسی) تجربه شود. اختلالات جنسی ممکن است دائمی باشد، یعنی از اولین تجربیات جنسی فرد اتفاق افتاده باشد؛ یا اینکه در انواع خاصی از موقعیت‌ها یا در شرایط بخصوصی رود دهد.

چه کسانی باید به سکس‌تراپیست مراجعه کنند؟

زمانی که یکی از علائم زیر را داشته باشید باید به سکس تراپیتس مراجعه کنید، که عبارتند از:

 • عدم تمایل به رابطه جنسی

تمایل نداشتن به رابطه جنسی می‌تواند به دلیل استرس، خستگی و کسالت، و یا تغییرات ناگهانی در سبک زندگی شما باشد. با این حال، اگر نوسانات خلق و خوی شما بیش از چند ماه طول بکشد، این می‌تواند مشکل ساز باشد. یک سکس تراپیست می‌تواند به شما کمک کند ارتباطتان را با همسرتان بهبود ببخشید تا همسرتان بتواند بفهمد چه چیزی باعث ناتوانی جنسی شما شده است.

 • سکس دردناک

رابطه جنسی باید لذت بخش باشد، اگر در هنگام داشتن رابطه جنسی احساس در ناخوشایند داشته باشید، احتمال دارد که شما یا همسرتان یک مشکل مربوط به سلامتی داشته باشید.

 • به ارگاسم نرسیدن

شاید شما اغلب ارگاسم شدید داشته باشید. اما ممکن است به طور ناگهانی متوجه شوید که به ارگاسم و اوج لذت جنسی نمی‌رسید. اگر این مشکل برای چند ماه ادامه داشته باشد، این امر می‌تواند به دلیل یک مسئله اساسی باشد.

 • شما نمی‌دانید که از رابطه چه می‌خواهید

بسیاری از افراد از شناخت میل جنسی خود غفلت می‌کنند، مثلا ممکن است شما ندانید که چه چیزی واقعا برای شما مناسب است. سکس تراپیست در درک خواسته‌‌هایتان و پیدا کردن چیزهایی که احساس خوبی به شما و بدنتان می‌دهد کمکتان می‌کند.

 • از سکس و رابطه جنسی با همسرتان لذت بیشتری را انتظار دارید

ممکن است به دلیل اضطراب، عملکرد یا بخاطر صرفا خستگی و فرسودگی ساده باشد، بسیاری از مردم از روابط جنسی خود لذت نمی‌برند. حتی اگر روابط جنسی شما در حال حاضر بسیار ایده آل و پسندیده باشد، همیشه فرصت بهبودی آن وجود دارد. اگر به رابطه جنسی با شریک زندگی‌تان اهمیت ندهید، عدک رضایت در رابطه زناشویی در زندگی تان تبدیل به یک فاجعه خواهد شد. سکس تراپی می‌تواند در درمان احساسی و عاطفی مشکلات جنسی و حفط یک رابطه جنسی و رضایت بخش مفید باشد.

آیا در جلسات سکس‌تراپی معاینه فیزیکی انجام می‌شود؟

در جلسات سکس‌تراپی هیچ معاینه پزشکی یا تماس فیزیکی انجام نمی‌شود و تنها در صورت نیاز سکس‌تراپیست با انجام برخی تست‌ها شما را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهد.

سخن نهایی

برقراری یک رابطه جنسی سالم و موفق می‌تواند به تحکیم روابط و همچنین لذت بیشتر زوج‌ها کمک کند. اگر احساس می‌کنید مشکلی در روابط زناشویی شما وجود دارد و یا تمایلات جنسی شما اخیرا تغییراتی کرده است، می‌توانید برای درمان از یک سکس‌تراپیست کمک بگیرید.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید وهمچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا