مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

چگونه تناسب اندام به سلامت روان ما کمک می کند؟

تناسب اندام یکی از عوامل مهم برای داشتن یک زندگی سالم و خوشحال است. تناسب اندام نه تنها به بهبود وضعیت جسمانی ما کمک می کند، بلکه تاثیرات مثبت زیادی بر سلامت روان و عاطفی ما دارد. در این پست، به برخی از این تاثیرات خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانیم: تاثیر ورزش در سلامت روان

اثرات مثبت تناسب اندام بر سلامت روان

تناسب اندام خلق و خو خوب ایجاد می کند

ورزش کردن باعث تولید هورمون های شادابی مانند اندورفین، سروتونین و دوپامین در مغز ما می شود. این هورمون ها باعث افزایش حس خوشحالی، آرامش، عشق و لذت در ما می شوند. همچنین ورزش کردن باعث کاهش هورمون استرس یعنی کورتیزول در بدن ما می شود.

استرس یک عامل عمده برای افسردگی، اضطراب، خستگی و بسیاری از بیماری های روانپزشکی است. پس با ورزش کردن، ما می توانیم خلق و خو خود را بهبود بخشیده و رضایت از زندگی را افزایش دهیم.

بیشتر بدانیم: هورمون‌های تنظیم کننده خلق و خو

تناسب اندام اعتماد به نفس را قوی می کند

ورزش کردن باعث بهبود شکل و ظاهر بدن ما می شود. با داشتن چهارچوب بدن مناسب، ما حس زیبایی و جذاب بودن را تجربه می کنیم. این حس باعث افزایش اعتماد به نفس و خودپسندی ما می شود. همچنین با دست یافتن به اهداف تغذیه‌ای و تحرکی خود، ما حس دست‌یابی‌ به‌ کاری‌ که‌ قبلاً فکر‌ نمی‌کردیم‌ که‌ قادر‌ به‌ آن‌ هستیم را داریم. این حس باعث افزایش خودکارآمدی و قابلیت‌های فکری و عملی ما می‌شود.

بیشتر بدانیم: افزایش اعتماد به نفس

تناسب اندام رابطه های اجتماعی را بهبود می بخشد

ورزش کردن گاهی باعث شروع یک فعالیت جدید یا علاقه مندی جدیدی در زمینه یک ورزش یا فعالیت بدنی است. در نتیجه، ما فرصت داریم با افرادی که علایق مشترک با ما دارند آشنا شویم و رابطه های اجتماعی جدیدی برقرار کنیم. این رابطه ها می توانند به ما حمایت، همدلی، دوستی و عشق ارائه دهند. همچنین ورزش کردن با دوستان و خانواده می تواند فرصتی برای تقویت ارتباطات و افزایش هماهنگی و همکاری باشد. این امور باعث بهبود کیفیت زندگی و سلامت روان ما می شود.

تناسب اندام خواب بهتری را فراهم می کند

ورزش کردن باعث می شود بدن ما خسته و آماده برای استراحت شود. ورزش کردن همچنین باعث تنظیم سطح هورمون های مسئول بیداری و خواب در بدن ما می شود. در نتیجه، ورزش کردن می تواند به ما کمک کند که خواب عمیق تر و با کیفیت تری داشته باشیم. خواب بهتر باعث بهبود حافظه، تمرکز، خلاقیت و حال خوب ما می شود. همچنین خواب بهتر باعث کاهش استرس، افسردگی، اضطراب و بسیاری از بیماری های جسمانی و روانی می شود.

بیشتر بدانیم: هر آنچه باید درباره خواب بدانید

رابطه تناسب اندام و سلامت روان از دیدگاه نوروساینس

تناسب اندام و سلامت روان از دیدگاه نوروشیمی به تعادل و هماهنگی مواد شیمیایی مغز یا نوروترانسمیترها بستگی دارد. نوروترانسمیترها مسئول انتقال پیام های عصبی بین نورون ها یا سلول های عصبی هستند. برخی از این مواد شیمیایی مثل سروتونین، دوپامین، نوراپینفرین و آسیتیل کولین، نقش مهمی در تنظیم خلق و خو، حافظه، یادگیری، خواب، اشتها، تحرک و تمرکز دارند. وقتی که تعادل این مواد شیمیایی در مغز به هم می خورد، ممکن است علائم روانشناسی مثل افسردگی، اضطراب، استرس، بدخلقی، کاهش علاقه و لذت، اختلالات خوردن و خواب و غیره ظاهر شود.

بیشتر بدانیم: نوروساینس چیست؟

فعالیت بدنی یک راه مؤثر برای بهبود تعادل نوروشیمیایی مغز است. فعالیت بدنی باعث تحرک عضلات و گردش خون به سمت مغز می شود. این فرآیند باعث تولید و آزادسازی نوروترانسمیترهای خوشحال کننده مثل سروتونین، دوپامین و نوراپینفرین در مغز می شود. این نوروترانسمیترها باعث بهبود خلق و خو، کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس، بهبود حافظه و چابک ذهن شده و در درمان بسیاری از اختلالات روانشناسی کاربرد دارند.

علاوه بر این فعالیت بدنی باعث تولید پروتئین های عصب رشد کننده (Neurotrophic factors) در مغز مخصوصاً در منطقه هایپوکامپ (Hippocampus) مسئول حافظه و چابک ذهن می شود. این پروتئین ها باعث رشد و تقویت سلول های عصبی جدید در مغز شده و جبران آسیب های عصب رشد کننده (Neurotrophic factors) در مغز مخصوصاً در منطقه هایپوکامپ (Hippocampus) مسئول حافظه و چابک ذهن می‌شود. این پروتئین‌ها باعث رشد و تقویت سلول‌های عصبی جدید در مغز شده و جبران آسیب‌های عصبی که با سالخوردی یا بیماری‌های عصبی رخ داده‌اند را کمک کنند.

سوالات متداول درباره تناسب اندام و سلامت روان

تناسب اندام و سلامت روان دو عامل مهم برای داشتن یک زندگی خوشحال و پرکیفیت هستند. اما چگونه می توان این دو را با هم ترکیب کرد و به بهترین شکل از آنها بهره برد؟ در این قسمت به برخی از سوالات متداول در این زمینه پاسخ می دهیم.

چرا تناسب اندام به سلامت روان کمک می کند؟

تناسب اندام به سلامت روان کمک می کند چون باعث تولید هورمون های شادابی، کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس، بهبود رابطه های اجتماعی و خواب بهتر می شود. تمام این عوامل باعث می شوند که فرد حس خوشحالی، آرامش، عشق و لذت را تجربه کند و رضایت از زندگی خود را بالا ببرد.

چه نوع ورزش هایی برای تناسب اندام و سلامت روان مناسب هستند؟

برای تناسب اندام و سلامت روان، بهتر است که از ترکیبی از ورزش های قلبی عروقی، قدرتی و انعطاف پذیری استفاده کنید. ورزش های قلبی عروقی مانند دویدن، پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا باعث بهبود عملکرد قلب، ریه ها و خون رسانی به بافت های بدن می شوند.

ورزش های قدرتی مانند بارفیکس، دراز نشست، لگ پرس و بارافزار باعث تقویت عضلات، استخوان ها و مفاصل می شوند. ورزش های انعطاف پذیری مانند چینش باد، چینش جانبی، چینش عقب و چینش جلو باعث بهبود حرکات بدن، کاهش دردهای عضلانی و پیشگیری از آسیب های ورزشی می شوند.

چقدر باید در هفته ورزش کنم؟

برای تأثیر مثبت بر تناسب اندام و سلامت روان، توصیه می شود که حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته (۳۰ دقیقه در روز) ورزش قلبی عروقی با شدیدی ملایم تا متوسط یا ۷۵ دقیقه در هفته (۱۵ دقیقه در روز) ورزش قلبی عروقی با شدیدی زیاد انجام دهید. همچنین حداقل دو روز در هفته ورزش قدرتی انجام دهید.

ورزش های انعطاف پذیری را می توانید در ابتدا و انتهای هر جلسه ورزشی یا در روزهای بدون ورزش قلبی عروقی و قدرتی انجام دهید. البته میزان و نوع ورزش بستگی به سطح تناسب اندام، سلامت جسمانی، هدف و علاقه شما دارد. پس بهتر است قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه می توانم  به خود برای ورزش کردن انگیزه دهم؟

برای انگیزه دادن به خود برای ورزش کردن، می توانید از این راه ها استفاده کنید:

  • یک هدف واقع بینانه و قابل اندازه گیری برای خود تعیین کنید. برای مثال، می خواهم در ۳ ماه آینده ۵ کیلوگرم کم کنم یا می خواهم در ۶ هفته آینده بتوانم ۱۰ کیلومتر دویدن.
  • پیشرفت خود را ثبت و رصد کنید. برای مثال، می توانید یک دفترچه، یک نرم افزار یا یک سایت برای ثبت وزن، شکل بدن، زمان و مسافت ورزش، سطح انرژی و خلق و خو خود استفاده کنید.
  • خود را با جوایز کوچک تشویق کنید. برای مثال، می توانید به خود گفته باشید اگر در هفته ۳ بار ورزش کنم، جمعه به خود یک فیلم دیدن یا یک شیرینی خوردن مجاز دانسته باشم.
  • یک هم‌ورزشی یا یک گروه حمایتی پیدا کنید. برای مثال، می توانید با یک دوست، یک همکار یا یک عضو خانواده که علاقه مندی یا هدف مشابهی با شما دارد، ورزش کنید. یا می توانید به یک باشگاه، یک کلاس یا یک سایت که در آن افراد با هم ورزش کنند و تجارب خود را به اشتراک بگذارند، بپیوندید.
  • ورزش را به عادت خود تبدیل کنید. برای مثال، می توانید یک زمان ثابت در روز برای ورزش کردن اختصاص دهید.

نتیجه گیری

به عنوان یک نتیجه گیری، می توان گفت که تناسب اندام یک عامل کلیدی برای سلامت روان است. تناسب اندام باعث افزایش خلق و خو، اعتماد به نفس، رابطه های اجتماعی و خواب بهتر ما می شود. پس با ورزش کردن منظم و مناسب، ما می توانیم زندگی سالم تر و شاد تری داشته باشیم.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید و همچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
پیمایش به بالا