مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

لیتیوم کربنات چیست و چه کاربردهایی دارد؟

لیتیوم کربنات یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان و پیشگیری از برخی اختلالات روانپزشکی مانند اختلال دوقطبی، مانیا، افسردگی و رفتار تهاجمی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو با تنظیم عملکرد یون های سدیم و واسطه های شیمیایی عصبی در سلول های عصبی، تعادل خلق را بهبود می بخشد.

در این مقاله به شما درباره خصوصیات، عوارض جانبی، تداخلات و هشدارهای مربوط به داروی لیتیوم کربنات اطلاعات مفید و جامع ارائه خواهیم داد. همچنین به شما نکات مهم در مورد مصرف صحیح و امن این دارو را آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

بیشتر بدانیم: روانپزشک کیست و چه تفاوتی با روانشناسی دارد؟

لیتیوم کربنات چگونه عمل می کند؟

لیتیوم کربنات یک داروی تثبیت کننده خلق است که با تغییر عملکرد یون های سدیم و واسطه های شیمیایی عصبی در سلول های عصبی، تعادل خلق را بهبود می بخشد. این دارو باعث می شود که سطح واسطه های شیمیایی عصبی مانند سروتونین، دوپامین و نوراپینفرین در مغز افزایش یابد و احساس خوشحالی و آرامش را تقویت کند.

همچنین با کاهش تولید پیام رسان ثانویه اینوزیتول تری فسفات، پاسخ سلول های عصبی را تضعیف می کند و از بروز حالات مانیک یا افسرده جلوگیری می کند.

لیتیوم کربنات برای چه بیمارانی مناسب است؟

لیتیوم کربنات برای بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی مناسب است. اختلال دوقطبی یک اختلال روانپزشکی است که با بروز حالات خلق شدید متفاوت مانند مانیا، هایپومانیا، افسردگی و حالت مختلط مشخص می شود.

بیشتر بدانیم: اختلال دوقطبی چیست؟

لیتیوم کربنات چگونه مصرف می شود؟

لیتیوم کربنات به صورت قرص خوراکی تجویز می شود و باید با غذا مصرف شود. دوز اولیه دارو بستگی به وضعیت بالینی، سن و وزن بیمار دارد و باید تحت نظارت پزشک تعیین شود. معمولاً با دوز پایین شروع به مصرف دارو می کنند و به تدریج دوز را افزایش می دهند تا به سطح مناسب در خون برسند.

لیتیوم کربنات را همانطور که پزشک تجویز کرده است، مصرف کنید. دارو را به صورت منظم و در زمان های ثابت روزانه بخورید. دارو را قطع نکنید و یا دوز آن را تغییر ندهید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

اگر قرص را فراموش کردید، هر چه زودتر آن را بخورید، مگر اینکه نزدیک به زمان قرص بعدی باشد. در این صورت، قرص فراموش شده را صرف نظر کنید و به برنامه عادی خود ادامه دهید. قرص های اضافه را نخورید و یا قرص های فراموش شده را جبران نکنید.

لیتیوم کربنات چه عوارض جانبی هایی دارد؟

لیتیوم کربنات ممکن است باعث شود بعضی از بیماران علائم نامطلوبی را تجربه کنند. برخی از این علائم خفیف هستند و با ادامه مصرف دارو از بین می روند. اما برخی از آن ها شدید هستند و نیاز به توقف دارو یا مراجعه به پزشک دارند. برخی از عوارض جانبی شایع و نادر لیتیوم کربنات عبارتند از:

– خشکی دهان، تشنگی، تغییر طعم، طعم شور یا فلزی در دهان، تورم گلوتکانه ها یا لب ها، رفلاکس معده، سوء هاضمه، تهوع، استفراغ، اسهال یا یبوست، باد شکم، درد شکم یا نفخ.

– سرگیجه، خستگی، خواب آلودگی، سردرد، لرزش دستان یا سایر اعضای بدن، ضعف عضلانی، سفت شدگی عضلات، حرکات غیرارادی چشم یا صورت، نقص حافظه، کند ذهنی، اختلال در تمرکز یا تصمیم گیری.

– افزایش وزن، کاهش وزن، کم کاری تیروئید، پرکاری تیروئید، پرکاری پاراتروئید، افزایش کلسیم خون، قند خون یا قند ادرار، د

لیتیوم کربنات با چه داروهایی تداخل دارد؟

لیتیوم کربنات ممکن است با برخی از داروها یا مکمل های غذایی تداخل داشته باشد و اثر آن ها را افزایش یا کاهش دهد. برخی از داروهایی که ممکن است با لیتیوم کربنات تداخل داشته باشند عبارتند از:

  • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک. این داروها ممکن است سطح لیتیوم در خون را افزایش دهند و خطر عوارض جانبی را بالا ببرند.
  • داروهای ضد فشار خون مانند کاپتوپریل، لیزینوپریل، لوسارتان و والسارتان. این داروها ممکن است سطح لیتیوم در خون را افزایش دهند و خطر عوارض جانبی را بالا ببرند.
  • داروهای ضد تشنج مانند فنی توئین، کاربامازپین، والپروات و لاموتریژین. این داروها ممکن است سطح لیتیوم در خون را کاهش دهند و اثر آن را ضعیف کنند.
  • داروهای ضد سایکوز مانند هالوپریدول، ریسپریدون، اولانزاپین و کلوزاپین. این داروها ممکن است باعث بروز حرکات غیرارادی، سخت شدگی عضلات، تشنج و سرگیجه شوند.
  • داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین، پاروکستین، سرترالین و ونلافاکسین.

سوالات متداول درباره لیتیوم کربنات

لیتیوم کربنات چقدر طول می کشد تا اثر کند؟

لیتیوم کربنات ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثر خود را نشان دهد. برای حصول بهترین نتایج، باید دارو را به صورت منظم و طبق دستور پزشک مصرف کنید. همچنین باید سطح دارو در خون را به طور مرتب چک کنید تا از مصرف مناسب دارو مطمئن شوید.

لیتیوم کربنات با غذا چه تاثیری دارد؟

لیتیوم کربنات باید با غذا یا شیر مصرف شود تا از تحریک معده جلوگیری شود. همچنین باید از مصرف غذاهای یا نوشیدنی های حاوی سدیم، کافئین، الکل یا گلوکز خودداری کنید. این مواد ممکن است باعث تغییر سطح لیتیوم در خون شوند و اثر یا عوارض جانبی دارو را تغییر دهند.

لیتیوم کربنات را چگونه قطع کنم؟

لیتیوم کربنات را نباید بدون هماهنگی با پزشک قطع کنید. قطع ناگهانی دارو ممکن است باعث بروز علائم قطع دارو شود. این علائم شامل سرگیجه، تهوع، استفراغ، لرزش، بی قراری، اضطراب، افسردگی، مانیا، تشنج و خودکشی هستند. برای قطع دارو، باید به تدریج دوز دارو را کاهش دهید و زیر نظر پزشک باشید.

جمع بندی

لیتیوم کربنات یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان و پیشگیری از اختلال دوقطبی، مانیا، افسردگی و رفتار تهاجمی استفاده می شود. این دارو با تغییر عملکرد یون های سدیم و واسطه های شیمیایی عصبی در سلول های عصبی، تعادل خلق را بهبود می بخشد.

لیتیوم کربنات به صورت قرص خوراکی تجویز می شود و باید با غذا مصرف شود. مقدار دارو بستگی به وضعیت بالینی، سن و وزن بیمار دارد و باید تحت نظارت پزشک تعیین شود. لیتیوم کربنات ممکن است عوارض جانبی خفیف یا شدید داشته باشد.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید و همچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
پیمایش به بالا