مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

سیگار و قلیان؛ دشمنان سلامتی

مصرف سیگار و قلیان دو عادت بد هستند که بسیاری از مردم در ایران و جهان دارند. این دو عادت نه تنها به سلامتی فرد آسیب می‌رسانند، بلکه به سلامتی اطرافیان، محیط زیست و اقتصاد نیز ضربه می‌زنند. در این مقاله، ما به شما نشان خواهیم داد که چرا باید سیگار و قلیان را ترک کنید و چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید.

چرا باید سیگار و قلیان را ترک کنید؟

سیگار و قلیان حاوی نیکوتین هستند که یک ماده اعتیادآور است. نیکوتین باعث می‌شود که مغز شما به سیگار و قلیان وابسته شود و از آن‌ها برای تولید دوپامین، یک هورمون خوشحالی، استفاده کند و سیستم پاداش مغز را فعال می‌کند. اما سیگار و قلیان فقط نیکوتین ندارند. آن‌ها همچنین حاوی مواد شیمیایی دیگر هستند که ممکن است باعث سرطان، برونشیت، آسم، بیماری قلبی، سکته مغزی، ناباروری و دندان‌پوسیدگی شوند.

برخی از این مواد شیمیایی عبارتند از تار، کربن‌مونوکسید، فرمالدهید، آرسنیک، سرب و کادمیوم. این مواد شیمیایی نه تنها به ریه‌ها و دستگاه قلبی-عروقی آسیب می‌رسانند، بلکه به سایر اعضای بدن نظیر کبد، کلیه، پروستات، معده و پوست نیز ضربه می‌زنند. سیگار و قلیان همچنین به سلامتی اطرافیان شما آسیب می‌رسانند.

بیشتر بدانیم: سیستم پاداش مغز چیست؟

چگونه می‌توان سیگار و قلیان را ترک کرد؟

ترک سیگار و قلیان یک فرآیند است که نیاز به اراده، تعهد و حمایت دارد. شما نمی‌توانید در یک روز سیگار و قلیان را ترک کنید. شما باید مراحل زیر را طی کنید:

مرحله اول

آماده شوید. در این مرحله، شما باید دلایل خود را برای ترک سیگار و قلیان مشخص کنید و یک تاریخ برای شروع ترک عادت انتخاب کنید. همچنین باید از پزشک، داروساز، مشاور یا سایر منابع معتبر درباره روش‌های کمکی برای ترک سیگار و قلیان مشورت بگیرید. مثلاً ممکن است از داروهای جایگزین نیکوتین، داروهای ضد اعتیاد، تراپی‌های رفتاری یا تلفنی استفاده کنید.

مرحله دوم

شروع کنید. در این مرحله، شما باید به تاریخ انتخاب شده خود پایبند باشید و سیگار و قلیان را کاملاً قطع کنید. شما باید از محیط‌ها و شرایطی که باعث تحریک می‌شوند دوری کنید. مثلاً از مهمانی‌ها، قهوه‌خانه‌ها، دوستان سیگاری و قلیانی دوری کنید. همچنین باید راه‌های سالم برای مقابله با استرس، خستگی، خشم و افسردگی پیدا کنید.

مثلاً می‌توانید ورزش کنید، موسیقی گوش کنید، کتاب بخوانید، با دوستان خود صحبت کنید یا هر چیز دیگری که شما را آرام کند. همچنین باید به خودتان تشویق و تحسین بدهید و از حمایت خانواده، دوستان و گروه‌های ترک سیگار و قلیان استفاده کنید.

مرحله سوم

ادامه دهید. در این مرحله، شما باید به تلاش خود برای ترک سیگار و قلیان ادامه دهید و از عود به عادت جلوگیری کنید. شما باید به خودتان یادآوری کنید که چرا سیگار و قلیان را ترک کرده‌اید و چه فوایدی برای شما دارد. شما باید به پیشرفت‌های خود افتخار کنید و از جوایز و پاداش‌هایی که برای خود در نظر گرفته‌اید لذت ببرید.  مثلاً می‌توانید با پول صرفه‌جویی شده از ترک سیگار و قلیان چیزی را که دوست دارید بخرید، یا به خیریه اهدا کنید.

شما باید همچنین از تماس با دوستان سیگاری و قلیانی خودداری کنید و اگر در محیط‌های دودزا قرار گرفتید، از استنشاق دود پرهیز کنید. شما باید به خودتان اعتماد کنید و به چالش‌ها و سختی‌های موجود برای ترک سیگار و قلیان با روحیه مثبت نگاه کنید. شما باید به خودتان بگویید که شما می‌توانید این کار را بکنید و هرگز تسلیم نشوید.

بیشتر بدانیم: ترک اعتیاد به نوروتراپی

سوالات متداول درباره ترک سیگار و قلیان

آیا قلیان کمتر از سیگار مضر است؟

خیر. قلیان همانند سیگار حاوی نیکوتین و مواد شیمیایی خطرناک است که باعث سرطان، بیماری قلبی و دیگر عوارض جدی می‌شود. قلیان همچنین باعث اعتیاد به نیکوتین می‌شود و خطر عفونت‌های منتقل شونده را افزایش می‌دهد.

چرا ترک سیگار و قلیان سخت است؟

سیگار و قلیان حاوی نیکوتین هستند که یک ماده اعتیادآور است. نیکوتین باعث می‌شود که مغز شما به سیگار و قلیان وابسته شود و از آن‌ها برای تولید دوپامین، یک هورمون خوشحالی، استفاده کند. بنابراین، ترک  آن‌ها کار مشکلی است، اما غیر ممکن نیست.

فواید ترک سیگار و قلیان چیست؟

ترک سیگار و قلیان فواید زیادی برای سلامتی، زندگی و اقتصاد شما دارد. ترک سیگار و قلیان باعث می‌شود که شما:

  • خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های خطرناک و مرگبار را کاهش دهید.
  • وضعیت سلامتی و کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.
  • سلامت جنین  یا نوزاد خود را حفظ کنید.
  • از اطرافان خود محافظت کنید.
  • صرفه جویی مالی

جمع بندی

سیگار و قلیان دو عادت بد هستند که برای سلامتی شما، اطرافیان شما، محیط زیست و اقتصاد مضرند. ترک سیگار و قلیان فواید زیادی برای شما دارد، از جمله کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های خطرناک و مرگبار، بهبود وضعیت سلامتی و کیفیت زندگی، حفظ سلامت جنین  یا نوزاد، محافظت از اطرافان و صرفه‌جوئ پول. ترک سیگار و قلیان یک فرآیند است که نیاز به اراده، تعهد و حمایت دارد.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید و همچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
پیمایش به بالا