مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

اعصاب مغزی جمجمه‌ای ۱۲ گانه چیست؟

اعصاب مغزی (Cranial nerves) قسمتی از دستگاه عصبی محیطی هستند که از هسته‌های ساقه مغز منشاء می‌گیرند (به جز عصب بویایی و بینایی).

تعداد اعصاب مغزی، دوازده جفت است. به غیر از اعصاب بویایی و بینایی که در حقیقت قسمتی از دستگاه عصبی مرکزی هستند، بقیه آن‌ها همانند اعصاب نخاعی، جزئی از دستگاه عصبی محیطی به شمارمی آیند. در ارتباط با نخاع، ۳۱ جفت عصب نخاعی از نخاع منشعب می‌شوند.

از تفاوت‌های مهم این دو بخش دستگاه عصبی محیطی نسبت به هم، این است که در اعصاب مغزی برخلاف اعصاب نخاعی، تقسیم پیوسته و منظمی به ریشه‌های قدامی و خلفی وجودندارد. این مسئله، بیشتر به علت تکامل و پیچیده‌تر بودن اعصاب مغزی در مقایسه با اعصاب نخاعی است.

اعصاب مغزی، عملکرد حسی خالص یا حرکتی خالص یا عملکرد حسی-حرکتی دارند. عصب بویایی و بینایی فقط حسی هستند، درحالی که اعصاب مغزی مربوط به حرکات چشم (زوج‌های ۳٬۴٬۶)، زوج ۱۱ و زیرزبانی (عصب دوازدهم) فقط نقش حرکتی دارند. برخی از این اعصاب، همانند زوج‌های ۹٬۷٬۵ و ۱۰ مختلط (حسی-حرکتی) هستند. عصب هشتم مغز، اساساً یک عصب حسی است که در تعادل بدن نیز نقش دارد.

اعصاب مغزی ۱۲ گانه

عصب بویایی ( Olfactory nerve )

عصب بینایی ( Optic nerve )

عصب حرکتی چشمی ( Oculomotor nerve )

عصب قرقره‌ای ( Trochlear nerve )

عصب سه شاخه ( Trigeminal nerve )

عصب اشتقاقی ( Abducens nerve )

عصب چهره‌ای ( Facial nerve )

عصب دهلیزی حلزونی ( Vestibulocochlear nerve )

عصب زبانی حلقی ( Glossopharyngeal nerve )

عصب واگ ( Vagus nerve )

عصب فرعی ( Accessory nerve )

عصب زیرزبانی ( Hypoglossal nerve )

یکی از پرطرفدار ترین سبک ویدیوهای ASMR یا ای اس ام ار، تست‌های اعصاب مغزی یا cranial nerve exam است. در این مطلب خلاصه ای از این اعصاب معرفی شد.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه اینجا کلیک کنید.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید وهمچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا