مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

۱۱ دلیل برای مراجعه به روانشناس

اینکه چرا باید به روانشناس مراجعه کنیم سوالی است که ممکن است برای افراد زیادی پیش بیاید. بسیاری اعتقاد دارند که مراجعه به روانشناس تنها برای کسانی که دچار اختلال‌های روانی و یا مشکلات روحی هستند لازم است در صورتی که این تصور اشتباه است. امروزه با وجود فشار‌ها و استرس‌هایی که همه‌ی ما در زندگی تحمل می‌کنیم وجود شخصی که بتواند ذهن آشفته‌ی ما را به آرامش برساند بسیار اهمیت دارد.

منظور از اختلال‌های روانی و استرس‌های شدید چیست؟

برای درمان اختلال‌هایی مانند اختلال شخصیت مرزی، اختلال دو قطبی، اختلال شخصیت نمایشی حتما باید به دکتر روانشناس مراجعه شود چراکه اگر این اختلالات به حال خود رها شوند و درمانی برای آنها صورت نگیرد، زندگی فرد را به طور کلی تحت تاثیر قرا می‌دهند و شخص را به شدت آسیب‌پذیر می‌کنند در چنین مواقعی کمک گرفتن از یک روانشناس خوب می‌تواند تغییر زیادی در شرایط روحی و روانی فرد ایجاد کند.

مورد دیگری که امروزه افراد زیادی با آن روبه‌رو هستند استرس و فشار‌های روانی است که در مواقعی که شدت آنها افزایش می‌یابد زندگی فرد را مختل می‌کند بنابراین لزوم مراجعه به روانشناس در این مواقع نیز بسیار حس می‌شود.

در چه مواردی به روانشناس مراجعه کنیم؟

موقعیت‌های مختلفی در زندگی هستند که انسان‌ها با قرارگیری در آنها احساس ضعف و درماندگی می‌کنند، لحظاتی که هیچ‌راه حلی برای حل مشکلات به ذهنمان نمی‌رسد و درست در همین موقعیت‌ها است که کمک یک روانشناس می‌تواند تحول بزرگی در زندگی ما به وجود بیاورد.

در ادامه قصد داریم به مواردی که لازم است در آنها به روانشناس مراجعه شود اشاره کنیم:

شناختن خویشتن

یکی از مواردی که از ما را ملزم به مراجعه به روانشناس می‌کند شناختن خویشتن است. از این جهت که در بسیاری از موارد ریشه‌ی مشکلات ما در عدم شناختمان از خود است. این عدم شناخت گاهی منجر به سردرگمی ما می‌شود و حتی باعث می‌شود زندگی برایمان بی‌معنی شود که این خود زمینه‌ساز بروز افسردگی است.

بهبود روابط زوجین

ازدواج را می‌توان مهم‌ترین تصمیم زندگی هر فردی دانست. آگاهی و دانش کافی در این زمینه می‌تواند کمک بزرگی در جلوگیری از مشکلات زوجین در آینده داشته باشد. به طور مثال مشاوره قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتر و به دور از احساسات گذرا تصمیم بگیرند و یا مشاوره گرفتن در مورد مسائلی مانند ترس از ازدواج باعث می‌شود افراد بتوانند با درک و آگاهی بیشری اقدام به ازدواج کنند.

زوج‌درمانی از دیگر مواری است که روانشناس به کمک زوجین می‌آید و در مسائل مختلفی به آنها مشاوره می‌دهد، مشاوره جنسی و مشاوره طلاق، مشاوره همسرداری از جمله مواردی است که زوج‌درمانگر در آنها تخصص دارد.

ابتلا به افسردگی

افسردگی یکی از آسیب‌هایی است که هرکسی ممکن است در طول زندگی آن را تجربه کند این حالت روحی گاه به صورت شدید و گاه خفیف در افراد بروز می‌کند. تست‌های افسردگی می‌توانند در تعیین میزان افسردگی به افراد کمک کنند. افسردگی می‌تواند اثرات جدی بر روی زندگی فرد بگذارد به همین دلیل لازم است که برای درمان آن حتما به روانشناس مراجعه شود.

 از جمله علائم افسردگی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • عدم توانایی در کنترل کردن احساسات
  • خستگی مفرط و نداشتن انگیزه برای انجام کارها
  • احساس پوچی
  • از دست دادن اشتیاق و انگیزه برای انجام کارهای مورد علاقه

بیشتر بدانیم: علائم و راه های درمان افسردگی

ارتقای شغلی

یکی دیگر از مواردی که برای برنامه‌ریزی و پیشرفت در آن می‌توانیم از کمک روانشناسان بهره بگیریم، حوزه‌ی شغلی است. مشاوره شغلی به شما کمک خواهد کرد تا تصمیمات درستی در خصوص برنامه‌ی شغلی آینده‌تان بگیرید. تا از صدمات احتمالی که در آینده ممکن است به وجود آید پیشگیری کنید.

ترک عادت‌های مخرب

عادت‌های مخربی مانند اعتیاد به الکل و مواد مخدر می‌تواند باعث بروز اختلالات روانی شدیدی در افراد شود همچنین در طولانی مدت بر سلامت جسمی آنها هم اثر بگذارد بنابراین ترک این عادت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مراجعه به روانشناس در چنین مواقعی به افراد کمک می‌کند تا به تدریج این عادات را کنار بگذارند.

مسائل خانوادگی

مسائل و مشکلات خانوادگی در زندگی تمامی ما وجود دارد. از آنجایی که والدین و فرزندان از نسل‌های مختلفی هستند بروز مشکلات و تنش‌ها در خانواده موضوعی طبیعی است. اما گاهی این مسائل وجهه‌ی جدی‌تری به خود می‌گیرند و حل آنها مشکل‌ساز می‌شود. گاهی ریشه‌ی این مشکلات به دوران کودکی افراد برمی‌گردد و برای حل آنها نیاز است که حتما از یک روانشناس کودک گرفته شود. بنابراین مراجعه به روانشناس در حل مسائل خانوادگی نیز اهمیت بسیاری دارد و از بحرانی شدن تنش‌ها جلوگیری می‌کند.

انواع فوبیا‌ها

فوبیا یا همان ترس و وحشت از اتفاقات گوناگون می‌تواند باعث بروز استرس‌ها و اضطراب‌های شدید در افراد شود. از انواع فوبیا‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: کلاستروفوبیا، آکروفوبیا، سوشال فوبیا و …. فوبیا‌ها اغلب از ترس‌های معمولی فراتر هستند و باعث بروز آشفتگی در افراد می‌شوند. برای درمان فوبیا حتما نیاز است که به یک مشاور مراجعه شود.

مرگ عزیزان

مرگ عزیزان از مسائلی است که برای همه‌ی ما اتفاق میفتند و گاهی ما را از زندگی معمولمان خارج می‌سازد و باعث بروز افسردگی و ناراحتی‌های روانی در ما می‌شود. گاهی غم و رنج حاصل از مرگ عزیزان تا مدتی ما را درگیر خود می‌سازد و حتی منجر به بروز افسردگی خفیف در ما می‌شود.

اما در بعضی از مواقع این درد و رنج تا مدت‌ها با ما می‌ماند و زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در چنین مواقعی برای جلوگیری از افسردگی‌های شدید و اختلالات روحی نیاز است که از یک مشاور کمک گرفته شود.

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب از دیگر مواردی هستند که در صورت درمان نشدن می‌توانند منجر به مسائلی همچون افسردگی، انزوا و دیگر مشکلات شوند. همه‌ی ما در طول روز با موقعیت‌های استرس‌زای بی‌شماری برخورد می‌کنیم مانند استرس در محل کار، استرس در مصاحبه کاری، استرس در مسائل خانوادگی، استرس در روابط اجتماعی و عاطفی. برای درمان استرس نیاز است که منشا آن توسط روانشناس پیدا شود. روانشناس با پیدا کردن منشا استرس راهکار‌های مناسبی را برای غلبه بر آن در اختیار شما قرار می‌دهد.

بیشتر بدانیم: درمان استرس و اضطراب بدون نیاز به دارو

اختلالات وسواسی

وسواس را می‌توان از آزاردهنده‌ترین اختلالات دانست که امروزه افراد زیادی به آن مبتلا هستند. وسواس فکری یا همان OCD از جمله وسواس‌هایی است که موجب پریشانی، اضطراب و افسردگی فرد می‌شود. افرادی که به اختلالات وسواسی دچار هستند دائما با افکار تکراری و ترس‌های بی‌وقفه رو‌به‌رو می‌شوند که کنترلشان از دست فرد خارج است.

بیشتر بدانیم: درمان وسواس فکری و عملی

اختلال در اشتها

اختلال در اشتها مورد دیگری است که برای درمان آن می‌توان به روانشناس مراجعه کرد. در رابطه با اشتها دو اختلال اصلی وجود دارد که عبارت است از اختلال بی‌اشتهایی عصبی و اختلال پرخوری عصبی. این بیماری‌ها برخلاف تصور اغلب مردم نشات گرفته از ذهن بیمار است. افرادی که به این اختلالات دچار هستند همواره از ظاهر خود ناراضی‌اند و تلاش می‌کنند با کم‌خوری و پرخوری‌های افراطی در وزن خود تغییر ایجاد کنند.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید وهمچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا