مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس (Vaginismus) یا واژینیسم مشکلی است که برخی زنان با آن مواجه هستند. این مشکل در واقع واکنش خود به خود بدن به ترس از دخول به واژن است. این مشکل باعث می شود که زمان ورود هر چیزی، از جمله آلت تناسلی مردانه، به واژن عضلات به صورت اتوماتیک سفت شوند. این انقباض از رابطه جنسی جلوگیری می کند یا باعث می شود که زن رابطه ای بسیار دردناک را تجربه کند.

بیشتر بدانیم: سکس تراپی چیست؟

واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یا واژینیسم که عموم آن را به نام دخول دردناک نیز می شناسند نوعی اختلال جنسی است که در آن واژن در برابر هر گونه جسم خارجی به صورت غیرارادی و خود به خود منقبض می شود. این انقباض مانع از برقراری رابطه جنسی می شود یا رابطه را بسیار دردناک می کند؛ به همین دلیل زن از برقراری رابطه جنسی ترس دارد. این اختلال می تواند زندگی زناشویی را با مشکل مواجه کند و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس زن، ناراحتی و عصبانیت او شود. این اختلال حتی از بارداری هم جلوگیری می کند.

افرادی که با مشکل واژینیسموس یا دخول دردناک مواجهند، در هنگام معاینه نیز با مشکل مواجهند زیرا معاینات لگنی و یا معاینات رحمی در این افراد بسیار دردناک است. در بعضی از زنان این مشکل تنها به رابطه جنسی محدود می شود، یعنی امکان استفاده از کاندوم و تامپون وجود دارد اما نمی توانند رابطه جنسی داشته باشند.

انواع واژینیسموس

زنان در سنین مختلف ممکن است دچار اختلال واژینیسموس شوند. این بیماری دارای سه دسته‌بندی مختلف است که هر یک براساس دلایل متفاوتی موجب بروز مشکلات روحی، جسمی و عاطفی خواهند شد.

۱. اولیه

ویژگی اصلی واژینیسموس اولیه وجود درد است که به صورت همیشگی و مادام‌العمر وجود دارد. از همین رو زنان هنگام رابطه جنسی دچار ترس و اضطراب شدیدی می‌شوند. آن‌ها معمولا هنگام اولین تجربه جنسی خود درد آزاردهنده ناشی از اسپاسم شدید عضلات واژن را احساس می‌کنند. به نحوی که آلت تناسلی مردانه هنگام ورود با چیزی شبیه به دیوار در واژن برخورد می‌کند. این شرایط هنگام معاینه پزشکی و گذاشتن تامپون قاعدگی هم به وجود می‌آید.

۲. ثانویه

واژینیسموس ثانویه یا اکتسابی در یکی از مراحل زندگی زنان ایجاد می‌شود. در واقع فرد از ابتدا هنگام رابطه جنسی دچار دردهای شدید و آزاردهنده نبوده و پس از یک اتفاق مشخص همچون عفونت، یائسگی، تجربه رویداد آسیب‌زا، زایمان، جراحی، اشتباه پزشکی و مشکلات عاطفی دچار آن خواهد شد.

۳. موقعیتی

در این حالت اختلال واژینیسموس تنها در موقعیت خاصی بروز پیدا می‌کند. برخی زنان این بیماری را هنگام برقراری رابطه جنسی تجربه خواهند کرد، اما موقع معاینه پزشکی یا گذاشتن تامپون قاعدگی مشکلی ندارند. برعکس این حالت هم امکان‌پذیر است.

علائم بیماری واژینیسموس

اولین علامت در این بیماری «دیسپارونی» یا همان رابطه جنسی دردناک است. در واقع هنگام ورود آلت تناسلی مردانه درد آغاز می‌شود و معمولا با خروج آن از بین می‌رود. اغلب زنانی که دچار اسپاسم عضلانی ناشی از واژینیسموس هستند، هنگام معاینات پزشکی و گذاشتن تامپون قاعدگی هم با درد نسبتا شدیدی مواجه خواهند شد.

از دیگر علائم بیماری واژینیسموس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میل جنسی خود را از دست می‌دهند.
 • هنگام برقراری رابطه جنسی ترس و اضطراب شدیدی تجربه می‌کنند.
 • به هیچ وجه نمی‌توانند رابطه جنسی برقرار کنند.
 • واژن هنگام نزدیکی دچار سفتی و سوزش می‌شود.
 • ایجاد اسپاسم عضلانی شدید که در برخی اوقات به قطع شدن تنفس منجر می‌شود.

بیشتر بدانیم: درمان استرس و اضطراب

علت بیماری واژینیسموس

علت اصلی این بیماری به‌طور دقیق مشخص نیست. اما شواهد نشان می‌دهد ترس و اضطراب از داشتن رابطه جنسی می‌تواند با بروز اختلال واژینیسموس مرتبط باشد. زنان زیادی در شرایط و موقعیت‌های مختلف دچار این بیماری می‌شوند و بروز آن لزوما به رابطه جنسی ربطی ندارد.

از طرفی بعضی دیگر از زنان تنها در شرایط خاص دچار دردهای ازار دهنده عضلات اطراف واژن می‌شوند. از همین رو بهتر است علل بیماری واژینیسموس را ناشی از محرک‌های روانی و فیزیکی بدانیم که گاها وجود چند عامل به صورت ترکیبی باعث بروز این اختلال می‌شود. این محرک‌ها شامل موارد زیر هستند:

محرک روانی

 • وجود اختلالات اضطراب فراگیر
 • اضطراب ناشی از احساس گناه به‌دلیل عملکرد جنسی
 • احساس ترس از بارداری
 • ترس از درد
 • مشکلات روابط عاطفی (رفتار جنسی پرخاشگرانه یا سوء استفاده کننده از طرف شریک عاطفی)
 • وجود رویداد آسیب‌زا همچون تجاوز
 • تجربیات ناخوشایند دوران کودکی همچون قرار گرفتن در معرض تصاویر جنسی
 • احساس ناخوشایند و منفی از رابطه جنسی

محرک فیزیکی

 • عفونت قارچی و عفونت مجاری ادراری
 • عفونت مثانه و عفونت مخمری
 • صدمات زایمان همچون سقط جنین
 • جراحی لگن
 • یائسگی
 • سرطان
 • عدم آمادگی برای برقراری رابطه جنسی
 • عدم آمادگی برای شروع زندگی زناشویی
 • عوارض داروها

تشخیص واژینیسموس

پزشک متخصص زنان و زایمان با پرسیدن سوالاتی در خصوص علائم، سابقه جنسی و پزشکی از شما شرح حال می‌گیرد. سپس برای آگاهی از وضعیت بیماری و تشخیص علت درد معاینه و آزمایش لگن انجام می‌دهد. در این مرحله پزشک ابتدا احتمالات فیزیکی، روحی و عاطفی را بررسی می‌کند و در صورت نیاز شما را به پزشک متخصص ارجاع خواهد داد. اگر درد شما ناشی از علل زمینه‌ای فیزیکی نبود تشخیص واژینیسموس تایید می‌شود.

آثار و عوارض واژینیسموس

این بیماری کیفیت زندگی جنسی شما و همسرتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین می‌توان اصلی‌ترین عوارض واژینیسموس را عدم لذت بردن زن از مقاربت دانست. در زیر با آثار و عوارض اختلال واژینیسموس بیشتر آشنا شوید:

 • زنان اعتماد به‌نفس خود را از دست می‌دهند .
 • سلامت روان آن‌ها به خطر می‌افتد.
 • اضطراب شدیدی را تجربه می‌کنند.
 • در صورت اقدام برای بارداری فرآیند آن دشوارتر خواهد شد.

همان‌طور که پیشتر گفتیم در حال حاضر دلیل بروز این اختلال به‌طور دقیق مشخص نیست. از همین رو نمی‌توان کاملا مانع ایجاد آن شد. اما اگر متوجه بروز علائم مشابهی از این بیماری شدید حتما برای درمان به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

درمان واژینیسموس چیست؟

واژینیسموس یک اختلال جنسی قابل درمان است. درمان معمولاً با آموزش و مشاوره همراه است و در کنار آن درمان های دیگری نیز وجود دارد. در ادامه به بررسی راه های درمان این مشکل می پردازیم:

 1. مشاوره و سکس تراپی

برای درمان واژیینسم، یکی از موثرترین راه ها مراجعه به یک متخصص و سکس تراپیست برای درمان مشکلاتی است که ریشه در اختلالات روحی و روانی دارند. اگر مشکل واژینیسموس علت فیزیکی داشته باشد، متخصص زنان با راه های مناسب مشکل را درمان می کند اما اگر انقباض های واژینال غیرارادی باشد و به مشکلات روحی فرد مرتبط باشد، حتماً باید درمان به کمک روانشناس خوب انجام شود.

۲.     پروتز درمانی

گاهی به تشخیص متخصص زنان برای گشاد کردن واژن و کاهش درد و درمان واژینیسموس از پروتزهای مخصوص استفاده می شود. این کار باید توسط یک متخصص زنان و زایمان مجرب انجام شود.

۳.     استفاده از لوبریکانت و ژل های مرطوب کننده

ژل های لوبریکانت یا روان کننده کمک می کند تا افرادی که با مشکل خشکی واژن مواجهند، با روان تر شدن واژن دخول راحت تر انجام شود. خشکی واژن یکی از مهم ترین علل بروز واژینیسموس است که با درمان آن مشکل حل خواهد شد.

۴.     استفاده از آب گرم برای آرام شدن عضلات

یکی از راه های موثر برای آرامش یافتن حین رابطه جنسی، نشستن به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وان آب گرم پیش از مقاربت کمک می کند تا عضلات لگن و واژن شل شود و رابطه جنسی بهتر و بدون درد و ترس داشته باشید.

۵.     ورزش کگل

تمرینات کگل کمک می کند تا زن کنترل بیشتری بر ماهیچه های کف لگن خود داشته باشد. این تمرینات باعث می شود تا ماهیچه های کف لگن فشرده و سپس آزاد شود و به این ترتیب عضلات کف لگن را تقویت می کند. انجام حداقل ۴ ماه تمرین کگل نتایج بسیار خوبی بر درمان واژینیسموس خواهد داشت.

۶.     تزریق بوتاکس به واژن

همان طور که می دانید سم بوتولینوم که با نام تجاری بوتاکس عرضه می شود، با تزریق به عضلات ناحیه خاص باعث فلج شدن موقت عضلات می شود. با تزریق بوتاکس به واژن، عضلات این ناحیه فلج می شود و مشکل واژینیسم درمان خواهد شد. این تزریق معمولاً هر ۶ ماه یا هر ۱۲ ماه یک بار باید تمدید شود تا واژینیسموس برای همیشه درمان شود.

۷.     درمان آندومتریوز

آندومتریوز اختلالی است که در آن  بافت داخل رحم در قسمت بیرون از رخم رشد می کند و همین امر باعث می شود که رابطه جنسی بسیار دردناک شود. با جراحی و برداشتن این بافت اضافی، واژینیسموس درمان خواهد شد.

۸.     جراحی بزرگ کردن واژن

گاهی بنا بر تشخیص متخصص زنان واژن به دلایل مختلف از جمله سابقه جراحی قبلی مسدود شده است. به کمک جراحی، واژن بزرگ می شود و واژینیسم درمان خواهد شد.

۹.     آر اف واژن 

بهترین و موثرترین روش درمان واژینیسم روش RF واژن است که به کمک دستگاهی با همین نام انجام می شود. دستگاه RF به کمک امواج الکترومغناطیسی کار می کند؛ این امواج به عضلات واژن تابیده می شوند و بافت واژن را تغییر می دهند و اختلال واژینیسم را درمان می کنند. در واقع دستگاه آر اف باعث شل شدن عضلات واژن می شود و به این ترتیب واژینیسموس را درمان می کند. RF به دلیل مزایای زیر بهترین روش درمان واژینیسموس شناخته شده است:

 • درمان قطعی واژینیسموس شدید و قدیمی؛
 • درمان سریع و موثر در تعداد جلسات کم؛
 • بدون هیچ گونه عارضه؛
 • بهبودی و تغییر واضح بعد از یک جلسه درمان؛

بعد از درمان واژینیسموس با RF دیگر نیازی به انجام تمرین کگل نخواهید داشت.

سخن پایانی

بیماری واژینیسموس درد انقباضی آزاردهنده‌ای در ناحیه واژن است که اکثر زنان به‌دلیل خجالت آن را پنهان می‌کنند. این اختلال مانع لذت بردن شما از رابطه جنسی و بروز مشکلات روحی در بلند مدت خواهد شد.

منابع: درمانکده، دکتر محبوب

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید وهمچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا