مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

فقط کافیه دانلودش کنی

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه دانلود کردن هر چه می‌خواهیم، بر سلامت روان و شناختی ما تأثیر می‌گذارد؟ آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه فناوری اطلاعات تغییرات عمیقی در زندگی و رفتار ما ایجاد کرده است؟ آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه مغز ما با این تغییرات سازگار می‌شود یا با آن‌ها در تعارض قرار می‌گیرد؟

در این پست، قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم. ما زندگی گذشته و حال را از دیدگاه روانشناسی و نوروساینس مقایسه خواهیم کرد و تفاوت‌های آن‌ها را درباره تأثیر فناوری اطلاعات بر سلامت روان و شناختی مورد بررسی قرار خواهیم داد.

چند مثال از مدل دانلود کردن امروزی و روش های گذشته

رفتن به سینما بجای دانلود کردن فیلم

یکی از روش های گذشته برای تماشای فیلم، رفتن به سینما بود. شما می توانستید با دوستان خود قرار می گذاشتید و به سینما می رفتید. شما می توانستید از صدای بلند و تصویر بزرگ لذت ببرید و با حال و هوای فیلم همراه شوید. شما می توانستید از نقد و بررسی فیلم با دوستان خود پس از تماشای آن سرگرم شوید. شما می توانستید از خوردن پاپ کورن و نوشیدن نوشابه در حین فیلم نهایت استفاده را ببرید.

یکی از روش های امروزی برای تماشای فیلم، دانلود آن از شبکه های خانگی است. شما می توانید با استفاده از اینترنت و دستگاه های هوشمند خود، فیلم های مورد علاقه خود را دانلود کنید. شما می توانید در هر زمان و مکانی که دوست دارید، فیلم را ببینید. شما می توانید از انتخاب گسترده ای از ژانر ها و سال های ساخت فیلم برخوردار باشید. شما می توانید از زیرنویس های مختلف و دوبله های متنوع استفاده کنید.

دیداری حضوری بجای چت کردن

روش دیگری از گذشته برای ارتباط با دوستان، ملاقات حضوری بود. شما می توانستید به خانه یا محل کار دوستان خود بروید و با آنها صحبت کنید. شما می توانستید از حس چشم در چشم و لبخند و عکس العمل آنها به حرف های شما لذت ببرید. شما می توانستید با دعوت دوستان خود به قهوه خانه یا رستوران یا پارک، خاطرات خوبی را با آنها به اشتراک بگذارید. شما می توانستید از آغوش گرفتن و بغل کردن دوستان خود در لحظات شاد و غمگین حمایت کنید.

روش دیگری از امروز برای ارتباط با دوستان، چت کردن است. شما می توانید با استفاده از نرم افزار های پیام رسان و شبکه های اجتماعی، با دوستان خود در تماس باشید. شما می توانید در هر ساعت و ثانیه از روز، پیام های خود را به آنها بفرستید. شما می توانید از استفاده از عکس ها، فیلم ها، صدا ها، استیکر ها، شکلک ها و جیف های مختلف برای ابراز احساسات خود استفاده کنید. شما می توانید با گروه های چت و ویدئو چت، با چندین دوست همزمان صحبت کنید.

خریدن کتاب از کتابفروشی بجای دانلود آن از اینترنت

شما می توانستید به کتابفروشی بروید و کتاب های مورد علاقه خود را انتخاب کنید. شما می توانستید با فروشنده یا سایر مشتریان درباره کتاب ها صحبت کنید و نظرات و پیشنهادات آنها را بشنوید. شما می توانستید لذت ببرید از بوی کاغذ و جلد کتاب ها و حس لمس آنها را تجربه کنید.

گوش دادن به رادیو یا کاست بجای استفاده از پخش کننده های دیجیتال

شما می توانستید به رادیو گوش دهید و با برنامه های مختلف و موسیقی های جدید آشنا شوید. شما می توانستید با دوستان خود رادیو گرفته باشید و به صدای گوینده یا خواننده علاقه مند شوید. شما می توانستید کاست های خود را ضبط کنید و به آنها گوش دهید. شما می توانستید از صدای جلو و عقب کردن کاست لذت ببرید و حس نوستالژیک داشته باشید.

روانشناسان معتقدند که فناوری اطلاعات هم مزایای و هم معایب زیادی برای سلامت روان دارد. از یک سو، فناوری اطلاعات باعث افزایش دانش، خلاقیت، همکاری و ارتباطات اجتماعی می‌شود. از سوی دیگر، فناوری اطلاعات باعث افزایش استرس، تحولات منفّی شخصیتی، کسالت ذهنی و کاستی در تجارب عینی و حسّی می‌شود.

روانشناسان نظرات مختلفی درباره نحوه استفاده مناسب از فناوری اطلاعات دارند. برخی از آن‌ها پیشنہاد می‌کنند که محدودیت‌های زمانی و کیفی برای استفاده از فناوری قائل شویم. برخی دیگر پیشنهاد می‌کنند که به جای استفاده بى هدف و سطحى از فناورى، استفاده هدفمند و عمیق را در پى داشته باشیم.

بیشتر بدانیم: نوروساینس یا علوم اعصاب چیست؟

دانلود رایگان
دانلود رایگان

 

زندگی دانلودی از دیدگاه نوروساینس

اما، نوروساینس‌ها نیز به مطالعه عملکرد مغز در پردازش اطلاعات ساختاری موجود در سیستم عصبی می‌پردازند. نوروساینس‌ها از روش‌های مختلفی مانند تصویربرداری عصبی، الکتروفیزیولوژی و مدل‌سازی محاسباتی برای بررسی فعالیت‌های سلول‌های عصبی، شبکه‌های عصبی و سطوح شناختی مغز استفاده می‌کنند.

نوروساینس‌ها نشان داده‌اند که فناوری اطلاعات نه تنها بر روان، بلکه بر مغز و عملکرد آن نیز تأثیر دارد. از یک سو، فناوری اطلاعات باعث تقویت برخی از قابلیت‌های شناختی مانند حافظه کاری، توجه تقسیم شده و حل مسئله می‌شود.

نوروساینس‌ها همچنین نشان داده‌اند که فناوری اطلاعات بر سیستم های عصبی گروهی که در کنترل هیجانات، خلق و خو و پاداش نقش دارند، تأثیر می گذارد. از یک سو، فناوری اطلاعات باعث تحریک سیستم پاداش و آزادسازی نوروترانسمیتر هایی مانند دوپامین و سروتونین می شود که باعث احساس خوشحالی و رضایت می شود. از سوی دیگر، فناوری اطلاعات باعث تحریک سیستم استرس و آزادسازی هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین می شود که باعث احساس نگرانی و اضطراب می شود.

پس، چه کنیم؟ آیا باید از فناورى اطلاعات دورى کنیم یا از آن بهره ‌بردارى کنیم؟ پاسخ به این سؤال به خود ما بستگى دارد. ما مى توانیم فناوری را به عنوان  یک ابزار برای رشد و توسعه روانى و شناختى خود استفاده کنیم، یا به عنوان یک پناهگاه برای فرار از واقعیت.

زندگی دانلودی چه تأثیری بر روابط اجتماعی ما دارد؟

با توجه به نتایج جستجوی من، فناوری اطلاعات بر روابط اجتماعی ما تأثیرات مثبت و منفی دارد. از یک سو، فناوری اطلاعات می‌تواند به ما کمک کند تا با افراد مختلف در سراسر جهان ارتباط برقرار کنیم، دوستان جدید پیدا کنیم، علایق و هویت خود را به اشتراک بگذاریم و از حمایت و همدلی دیگران بهره‌مند شویم.

اما از سوی دیگر، فناوری اطلاعات می‌تواند به ما آسیب بزند تا با افراد نزدیک خود در رابطه باشیم، احساس تنهایی و بیگانگی کنیم، در معرض خطرات و سوء استفاده‌های اینترنت قرار بگیریم و از کیفیت و عمق روابط خود کاسته شویم.

پس، چه کاری باید بکنیم تا از فناوری اطلاعات به نحو مناسب استفاده کنیم و روابط اجتماعی سالم و مؤثر داشته باشیم؟ پاسخ به این سؤال به خود ما بستگى دارد. ما باید آگاهانه و هوشمندانه با فناوری اطلاعات رفتار کنیم و تعادل مناسب بین زندگی حقیقی و زندگی مجازی را حفظ کنیم. ما باید فناوری را به عنوان یک ابزار برای تقویت و تکامل روابط خود استفاده کنیم، نه به عنوان یک جایگزین برای آن‌ها.

جمع‌بندی

در این پست، ما به بررسی تأثیر فناوری اطلاعات بر زندگی و رفتار ما پرداختیم. ما زندگی گذشته و حال را از دیدگاه روانشناسی و نوروساینس مقایسه کردیم و تفاوت‌های آن‌ها را درباره تأثیر فناوری اطلاعات بر سلامت روان، شناختی و اجتماعی مورد بررسی قرار دادیم. ما دیدیم که فناوری اطلاعات هم مزایای و هم معایب زیادی دارد و نحوه استفاده ما از آن تعیین کننده نتایج آن است.

ما می‌توانیم با دانلود کردن منابع مختلف، خود را به سطح بالاتری از چالش، تحول و رضایت برسانیم یا خود را به یک نوع اعتیاد فکری و عاطفی دچار کنیم. پس، انتخاب با ماست که چگونه از فناوری به عنوان یک ابزار یا یک پناهگاه استفاده کنیم و چگونه با  دانلود کردن، بیشتر بدانیم یا کمتر زندگی کنیم.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید و همچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
پیمایش به بالا