مرکز اعصاب و روان نوین مشهد

درجات مستی و عوارض آن‌‌ها

مستی عموماً به حالتی گفته می‌شود که در اثر نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی رخ می‌دهد. برخی از داروهای سیستم اعصاب مرکزی مانند زولپیدم و اکستازی نیز باعث مست شدن افراد می‌شود در ادبیات از این واژه برای مخالف هوشیاری است.

فرآیند مستی

اتانول یا الکل اتیلیک، یا الکل غلات عامل مستی است. اتانول مایعی شفاف و بی‌رنگ است که محصول فرعی تخمیر گیاهی است. این بدان معنی است که به تنهایی تولید نمی‌شود، بلکه در نتیجه فرایند دیگری تولید می‌شود.

الکل از لحظه‌ای که وارد دهان می‌شود، کار خود را انجام می‌دهد، و با عبور الکل از بدن شما، اثرات آن بیشتر محسوس می‌شود. به محض اینکه الکل وارد دهان شما می‌شود مقداری از آن از طریق رگ‌های خونی کوچک در دهان و روی زبان وارد جریان خون شما می‌شود. تا ۲۰ درصد از الکلی که می‌نوشید از طریق معده وارد جریان خون شما می‌شود.

بقیه آن از طریق روده کوچک وارد جریان خون شما می‌شود. اگر غذا در معده خود داشته باشید، الکل مدت طولانی تری آنجا می‌ماند. بدون غذا، الکل خیلی سریعتر به جریان خون شما ورود می‌کند. هر چه الکل در خون شما در یک زمان بیشتر باشد، احساس مستی بیشتری خواهید داشت.

جریان خون شما می‌تواند الکل را به سرعت در بدن شما پخش کند. وقتی الکل در جریان خون شما باشد، باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شما نیز می‌شود. همچنین الکل منجر به برافروختگی پوست، احساس گرما موقت، کاهش سریع دمای بدن و افت فشار خون می‌شود. الکل می‌تواند خیلی سریع روی شما اثر کند.

معمولاً در عرض ۵ دقیقه به مغز شما می‌رسد و می‌توانید در عرض ۱۰ دقیقه اثرات آن را احساس کنید. هنگامی که غلظت الکل در جریان خون شما رو به افزایش می‌رود، احساس خوبی خواهید داشت. ممکن است احساس شادی، اجتماعی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. این به این دلیل است که الکل ترشح دوپامین و سروتونین را تحریک می‌کند که به درستی به عنوان هورمون‌های «احساس خوب» شما شناخته می‌شوند.

همان‌طور که مست می‌شوید، علائم فیزیکی بیشتری را تجربه خواهید کرد. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که الکل سیستم عصبی مرکزی شما را تحت فشار قرار می‌دهد و در مسیرهای ارتباطی مغز شما تداخل می‌کند، که بر نحوه پردازش اطلاعات مغز شما تأثیر می‌گذارد. الکل باعث لکنت زبان، از دست دادن هماهنگی، تاری دید و سرگیجه می‌شود.

بیشتر بدانیم: دوپامین و سروتونین

عوارض الکل

کوتاه مدت

 • اختلال در عملکرد قلب، ششها
 • تخریب ماهیچه‌ها
 • افزایش وزن
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن
 • تشنگی و ضعف عضلانی

دراز مدت

 • تخریب بافت مغزی
 • بیماری‌های مزمن کبدی
 • کاهش طول عمر
 • سوء تغذیه

سطوح و درجات مستی

درجات مستی وابسته به درصد الکل موجود در خون هر فرد است.

۲۰ ( میلی گرم در دسی لیتر)

خلق و خوی تغییر یافته

آرامش

از دستت دادن جزئی قضاوت

۵۰ ( میلی گرم در دسی لیتر)

کاهش هوشیاری

اختلال در قضاوت

۸۰ ( میلی گرم در دسی لیتر)

کاهش هماهنگی عضلات

تشخیص خطر دشوارتر است

اختلال در قضاوت و استدلال

۱۰۰ (میلی گرم در دسی لیتر)

کاهش زمان واکنش

ابهام گفتار

کند شدن تفکر

۱۵۰ (میلی گرم در دسی لیتر)

خلق و خوی تغییر یافته

استفراغ

از دست دادن کنترل و تعادل ماهیچه‌ای

۱۵۰ تا ۲۰۰ ( میلی گرم در دسی لیتر)

گیجی

حالت تهوع

خواب آلودگی

۳۰۰ تا ۴۰۰  ( میلی گرم در دسی لیتر)

از دست دادن کامل هوشیاری

۴۰۰ ( میلی گرم در دسی لیتر)

خطر کما

سیاه مستی چیست؟

اموشی یا یادباختگی الکلی یا سیاه مستی (blackout) یک وضعیت موقتی است که بر حافظه شما تأثیر می‌گذارد. با احساس زمان از دست رفته مشخص می‌شود.

خاموشی زمانی رخ می‌دهد که سطح الکل بدن شما بالا باشد. الکل توانایی شما را برای ایجاد خاطرات جدید در حالت مستی مختل می‌کند. خاطراتی که قبل از مسمومیت شکل گرفته‌اند را پاک نمی‌کند.

با مصرف بیشتر الکل و افزایش سطح الکل خون، میزان و طول مدت از دست دادن حافظه افزایش می‌یابد. میزان از دست دادن حافظه در افراد مختلف متفاوت است.

یک مطالعه تخمین زد که وقتی میزان الکل خون به ۰.۲۲ درصد می رسد، شانس تجربه خاموشی حدود ۵۰٪ است. ممکن است هیچ خاطره ای از زمانی که میزان الکل خون شما بالاتر از این آستانه باشد، نداشته باشید.

در این مدت، ممکن است تجربه کنید:

 • مشکل در راه رفتن
 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکل در ایستادن
 • اختلال در قضاوت
 • اختلال بینایی

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند بر سطح الکل خون شما تأثیر بگذارد، از جمله:

 • وزن
 • جنسیت
 • نوع الکل مصرفی
 • الکل چقدر سریع مصرف می شود

توجه به این نکته مهم است که تعداد معینی از نوشیدنی‌ها وجود ندارد که بتواند باعث خاموشی شود. همه چیز به میزان الکل در هر نوشیدنی که مصرف کرده اید و نحوه تأثیر الکل بر شما بستگی دارد.

چه چیزی باعث سیاه مستی می‌شود؟

دو نوع خاموشی وجود دارد: جزئی (partial) و کامل (complete).

اگر خاموشی جزئی را تجربه می کنید، نشانه های بصری یا کلامی ممکن است به شما کمک کند رویدادهای فراموش شده را به خاطر بسپارید. اگر خاموشی کامل دارید، از دست دادن حافظه دائمی است. حتی با سرنخ ها، بعید است آنچه را که در این مدت اتفاق افتاده به خاطر بسپارید. ماهیت خاموشی، بررسی ارتباط بین یادآوری حافظه و نوع خاموشی را برای محققان دشوار می کند.

خاموشی اغلب با مصرف الکل همراه است. برای بسیاری از افراد، نوشیدن بیش از حد الکل خیلی سریع یا با معده خالی می تواند باعث خاموشی شود. خاموشی همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • حملات صرعی
 • غش کردن
 • فشار خون پایین
 • تشنج های روانی
 • قند خون پایین
 • داروهای خاص
 • محدودیت اکسیژن

مطالعه ۲۰۰۶ نشان داد که از دست دادن موقت حافظه ناشی از کاهش فشار خون (سنکوپ) دلیل محتمل‌تری برای خاموشی ناشی از مصرف الکل است.

در هنگام سیاه مستی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

الکل توانایی شما در راه رفتن، صحبت کردن، واکنش نشان دادن و به خاطر سپردن رویدادها را مختل می کند. همچنین مهار را کاهش می دهد، مانع از کنترل تکانه می شود و بر تصمیم گیری تأثیر می گذارد. مسیر پاداش در مغز این فعالیت ها را تنظیم می کند. اگرچه این قسمت از مغز می تواند تحمل طولانی مدت نسبت به الکل ایجاد کند، این در مورد هیپوکامپ صدق نمی کند.

بیشتر بدانیم : سیستم پاداش مغز چیست؟

هیپوکامپ در اعماق مغز قرار دارد. برای تشکیل خاطرات بسیار مهم است. هیپوکامپ نمی تواند تحمل طولانی مدت الکل را ایجاد کند. این به این معنی است که نمی تواند در هنگام خاموشی خاطراتی ایجاد کند. مهم است که به یاد داشته باشید که خاموشی با از هوش رفتن یکسان نیست. فردی که از حال می رود به دلیل مصرف زیاد الکل یا به خواب رفته یا بیهوش شده است.

در طول خاموشی، یک فرد مسموم همچنان می تواند به طور طبیعی عمل کند. آنها ممکن است مفصل به نظر برسند زیرا اکثر قسمت های مغز به الکل متحمل هستند. آنها هنوز هم می توانند غذا بخورند، راه بروند، گفتگو کنند، رابطه جنسی داشته باشند، رانندگی کنند و دعوا کنند. آنها فقط نمی توانند هیچ یک از خاطرات را ضبط کنند. این وضعیت به ظاهر آگاه می تواند تشخیص اینکه آیا فردی در خاموشی است یا خیر، برای افراد دیگر دشوار می کند.

آیا خاموشی می تواند منجر به عوارض شود؟

نوشیدن زیاد الکل ممکن است اثرات ماندگاری بر مغز داشته باشد. شدت این اثرات از “لغزش” لحظه ای در حافظه تا شرایط دائمی و ناتوان کننده متغیر است. تصور می شود که مصرف مزمن الکل می تواند به لوب فرونتال آسیب برساند. این بخشی از مغز است که عملکرد شناختی را کنترل می کند. لوب فرونتال نیز در شکل گیری و یادآوری حافظه کوتاه مدت و بلند مدت نقش دارد.

آسیب منظم به لوب فرونتال می تواند رفتار و شخصیت شما، نحوه انجام وظایف و نحوه نگهداری اطلاعات را مختل کند. تصور می شود که نوشیدن زیاد الکل می تواند این قسمت از مغز شما را مختل کند.

نوشیدن زیاد الکل می تواند بر توانایی شما در موارد زیر تأثیر بگذارد:

 • پیوسته راه بروید
 • تصمیم گیری کنند
 • کنترل تکانه ها

همچنین ممکن است تجربه کنید:

 • سردرد
 • دهان خشک
 • حالت تهوع
 • اسهال

داشتن حتی یک بار خاموشی می تواند خطرناک باشد. بر اساس موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم، الکل سیگنال هایی را در مغز که رفلکس گگ و سایر پاسخ های خودمختار را کنترل می کنند، به تاخیر می اندازد. فردی که دچار سیاهی یا مصرف بیش از حد الکل شده است، ممکن است در هنگام خواب به دلیل از دست دادن کنترل رفلکس، ادرار کند. این می تواند باعث خفگی و خفگی آنها در استفراغ شود.

خاموشی همچنین شما را مستعد آسیب دیدگی می کند، مانند سقوط یا تصادف اتومبیل.

مصرف داروهای آرام بخش و همچنین مصرف الکل می تواند احتمال سیاه شدن شما را افزایش دهد. این به این دلیل است که بنزودیازپین‌ها مانند آلپرازولام (Xanax) و مواد افیونی مانند اکسی کدون (OxyContin) انتقال‌دهنده عصبی GABA را فعال می‌کنند. این باعث می شود بدن شما کندتر شود و آرام تر شود. مانند الکل، آرام بخش ها می توانند توانایی شما در تفکر و خاطره سازی را مختل کنند.

THC، ترکیب روان‌گردانی که در ماری‌جوانا یافت می‌شود، وقتی با الکل ترکیب می‌شود، ممکن است خاموشی را افزایش دهد.

آیا برخی افراد بیشتر مستعد خاموشی هستند؟

بیشتر گزارش‌ها حاکی از آن است که مردان میانسال مبتلا به اعتیاد به الکل بیشتر در معرض سیاهی قرار دارند. با این حال، هرکسی که مقدار زیادی الکل مصرف می کند در معرض خطر خاموشی است.

بزرگسالان جوان در کالج نیز در معرض خطر در نظر گرفته می شوند. محققان این خطر را با عادات مشروبات الکلی رایج در میان بسیاری از دانشجویان مرتبط می دانند.

مطالعات همچنین نشان داده اند که زنان ممکن است بیشتر در معرض خطر خاموشی قرار داشته باشند، حتی اگر معمولاً کمتر از مردان الکل مصرف می کنند. این ممکن است به دلیل تفاوت های فیزیولوژیکی باشد که بر توزیع الکل و متابولیسم تأثیر می گذارد. اینها شامل وزن بدن، درصد چربی بدن و سطوح کلیدی آنزیم است.

چگونه از سیاه مستی جلوگیری کنیم

علاوه بر پرهیز از الکل، اعتدال و سرعت برای جلوگیری از خاموشی مهم است. از مصرف بیش از حد الکل، که به عنوان مصرف پنج یا بیشتر نوشیدنی در حدود دو ساعت برای مردان، یا چهار یا بیشتر نوشیدنی برای زنان تعریف می‌شود، خودداری کنید.

بیشتر بدانیم: ترک الکل با نوروتراپی

برای جلوگیری از سیاه مستی باید:

 • قبل و حین مصرف الکل یک وعده غذایی یا پیش غذای سنگین بخورید.
 • به آرامی بنوشید. جرعه جرعه جرعه خوردن، به جای بلعیدن، می تواند به شما کمک کند نحوه تأثیر الکل بر بدنتان را پیگیری کنید.
 • نوشیدن یک لیوان آب بین نوشیدنی های الکلی را در نظر بگیرید تا میزان و سرعت مصرف الکل را محدود کنید.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید وهمچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank
پیمایش به بالا