تاریخچه نوروفیدبک

تاریخچه نوروفیدبک


در این مقاله تاریخچه نوروفیدبک مرور شده است.

روش درمانی نوروفیدبک در سال ۱۹۵۸ UCLA توسط  بری استرمن (Barry Sterman)  در دانشگاه کالیفرنیا UCLA و دکتر جو کامیا (Joe Kamiya) در دانشگاه شیکاگو متولد شد.

برای آشنایی بهتر با روند تکامل و درک بهتر تاریخچه نوروفیدبک، توصیه می‌شود ابتدا نحوه عملکرد نوروفیدبک را در مقاله مربوط به آن مطالعه بفرمایید. برای مطالعه مقاله مربوط به نوروفیدبک اینجا کلیک کنید.

حوزه تحقیقاتی دکتر کامیا موضوع آگاهی (consciousness) بود و متوجه شده بود که با استفاده از یک سیستم پاداش ساده، مردم می‌توانند یاد بگیرند که فعالیت مغز خود را تغییر دهند. این اولین دوره آموزش نوروفیدبک  در تاریخ بوده است.

همزمان با پژوهش‌های دکتر کامیا، دکتر استرمن آزمایشی را ترتیب داد تا بررسی کند که آیا گربه ها می توانند موج حسی حرکتی (SMR)  مغز خود را افزایش دهند یا خیر. هر بار که آن‌ها درست عمل می کردند، توسط یک ماشین ساده به عنوان پاداش به آن‌ها غذا داده می شد و گربه ها به سرعت یاد می‌گرفتند که امواج مغزی خود را کنترل کنند.

چندین سال بعد که دکتر استرمن در حال انجام آزمایشی برای سازمان ناسا (NASA) بود و دوباره از گربه‌های آزمایشگاهش استفاده کرد. این بار، او اثرات قرار گرفتن در معرض سوخت سفینه فضایی را امتحان می کرد. در بیشتر گربه ها، با افزایش سطح دود سمی، یک پیشرفت خطی در ناپایداری مغز ایجاد می شد. آنها در ابتدا دچار خواب آلودگی، سپس سردرد و متعاقب آن توهم، و تشنج می شدند و سرانجام می مردند.

با این حال، به نظر می‌رسید که برخی از گربه ها در مقابل این گازهای سمی مصون هستند. استرمن متوجه شد که گربه های دارای مصونیت همان گربه‌هایی هستند که او در آزمایش تمرین امواج SMR مغز در دو سال قبل از آنها استفاده کرده بود. آموزش  SMR  به آن گربه ها مغز فوق پایدار داده بود. استرمن پس از آن شروع به آموزش  امواج SMR  در افراد مبتلا به صرع نمود. در 60٪ از این افراد سطح تشنج به میزان 20 تا 100٪ کاهش یافت و نتایج ماندگار بود.

به عنوان یک نتیجه، ناسا به فضا نوردان عازم کره ماه، برای کنترل ریتم SMR مغزشان آموزش داد. بعد از گذشت پنجاه سال، هنوز هم نوروفیدبک بخشی از برنامه آموزش فضانوردان است.

چرا برخی نوروفیدبک را بی اثر می‌دانند؟

علت این دیدگاه بخاطر تاریخچه نوروفیدبک آن است، دیدگاه بعضی نسبت به آن هنوز متاثر از شهرت قدیمی آن است، که اشتباه است.

در اواسط دهه 1970، نوروفیدبک با دیدگاه پزشکی موجود در مورد نحوه عملکرد مغز تناسب نداشت (البته در حال حاضر اینطور نیست). اگرچه داده های تجربی ثابت کرده بودند که نوروفیدبک کار می کند، اما آن زمان به عنوان یک درمان موثر شناخته نمی‌شد.

کار در حاشیه علم ادامه یافت. در اواخر دهه 80، نوروفیدبک برای اختلالات کمبود توجه به کار رفت و طی دهه 90 در طیف گسترده ای از اختلالات و بیماری های روانی و عصبی مربوط به سیستم اعصاب مرکزی به کار گرفته  شد.

در طول یک دهه گذشته، دیدگاه پزشکی در مورد مغز کاملاً تغییر کرده است و اصول نوروپلاستیسیته در سطح جهانی پذیرفته شده است. علوم اعصاب به پذیرش ارتباط بین سیستم اعصاب مرکزی ، سیستم خود ایمنی و سلامت عاطفی ، جسمی و روانی رسیده است لذا و اذعان کرده است که مغز می تواند در هر سنی تغییر کند و در طول زندگی سلولهای عصبی جدیدی ایجاد می شود. مکانیسم های عملکردی نوروفیدبک اکنون آشکار شده است.

برای اکثر پزشکان، نوروفیدبک هنوز هم غریبه است. دیدگاه بعضی نسبت به آن هنوز متاثر از شهرت قدیمی آن است و با تحقیقات جدیدی که در این زمینه موجود است، برخورد نکرده‌اند. دیدگاه‌های قدیمی به سختی می‌میرند، مخصوصاً در مورد روشهای رقابتی که خارج از حیطه تخصصی آنها واقع می شود.

نظارت بر امواج مغزی دیگر “آزمایشی” نیست. بلکه، یک تجربه عادی در مطالعات علمی، برای ارزیابی چگونگی عملکرد مغز افراد در شرایط مختلف بیماری، استرس و مشکلات روحی است. الگوهای موجود در EEG حالت های عاطفی و شناختی را منعکس می کنند و پیش بینی می کنند که آیا مردم در حال توجه کردن هستند یا خیر، یا حتی روحیه آن‌ها به چه صورت ممکن است باشد.

امروز، کار به جایی رسیده است که برای توصیف مطلوب یک وضعیت، باید تأثیر آن را درون مغز شرح دهید. این جستجو به متخصصین اعصاب اجازه می دهد تا طیف گسترده ای از وضعیت های بیماری را هدف قرار دهند.

با پیشرفت در نرم افزارهای رایانه ای و تجهیزات مانیتورینگ امواج مغزی، متخصصان نوروفیدبک اکنون ابزارهای دقیقی با قیمت مناسب در اختیار دارند. پس از گذشت 50 سال توسعه، روش ها بسیار پیچیده و بسیار مؤثر شده‌اند. در زمینه آموزش امواج مغزی، نوروفیدبک دارای نیم قرن سابقه کار در طب سنتی است.

 امروزه نوروفیدبک برای عملکرد حداکثری توسط تیم‌های ورزشی حرفه ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. به علاوه، معمولاً به عنوان یک راه حل غیر دارویی برای ADHD، اضطراب پس از حادثه PTSD، مشکلات خلقی و انواع مختلف اختلالات مغز به کار می‌روند. اختلالاتی را که نوروفیدبک می‌تواند درمان کند را در مقاله نوروفیدبک مطالعه بفرمایید.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید وهمچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *